1

Téma: Magistersky progam a poplatky spojene se studiem

Kdyz jsem studoval na FELu bakalarsky program 5 let (coz je vic nez standardni doba studia 3 roky + 1 rok, kdy je studium placene statem) , a tedy jeden rok platil skolne,     studium na FELu uspesne neukoncil, pak odjel do ciziny, tam dokoncil bakalare v anglictine a ted se vratilm na FEL a zacnu studovat navazujici magistersky program, budu muset platit skolne nebo budu mit na magistrovi 2 roky standardni doba studia + 1 rok placene statem a skolne platit nebudu?

2

Re: Magistersky progam a poplatky spojene se studiem

Dobrý den,
druhá varianta by měla být správně, tj. měl byste mít od státu hrazeno 2+1 rok studia. Jeden z nutných předpokladů je, že Vaše vzdělání v zahraničí bude uznáno jako rovnocenné s českým bakalářským (VŠ nostrifikace), ale to asi netřeba zdůrazňovat…

(Ou Ou) napsal:

Kdyz jsem studoval na FELu bakalarsky program 5 let (coz je vic nez standardni doba studia 3 roky + 1 rok, kdy je studium placene statem) , a tedy jeden rok platil skolne,     studium na FELu uspesne neukoncil, pak odjel do ciziny, tam dokoncil bakalare v anglictine a ted se vratilm na FEL a zacnu studovat navazujici magistersky program, budu muset platit skolne nebo budu mit na magistrovi 2 roky standardni doba studia + 1 rok placene statem a skolne platit nebudu?

3

Re: Magistersky progam a poplatky spojene se studiem

Bohužel Vás nepotěším, dikce zákona je poměrně jasná.
§ 58 odst. 3
"Studuje-li student ve studijním programu déle, než je standardní doba studia zvětšená o jeden rok v bakalářském nebo magisterském studijním programu, stanoví mu veřejná vysoká škola poplatek za studium, který činí za každých dalších započatých šest měsíců studia nejméně jedenapůlnásobek základu; do doby studia se započtou též doby všech předchozích studií v bakalářských a magisterských studijních programech, které byly ukončeny jinak než řádně podle § 45 odst. 3 nebo § 46 odst. 3, přičemž období, ve kterém student studoval v takovýchto studijních programech a v aktuálním studijním programu souběžně, se do doby studia započítávají pouze jednou. ..."
Do dob studia (každé) se tudíž vždy započítává doba předchozích studií, které byly ukončeny jinak, než řádně. Proto je výhodnější, než dostuduji, studia raději neukončovat (jinak než řádně), ale přerušovat.
Navíc upozorňuji, že na +1 rok je nárok pouze u studia prvního (viz odstavec 4 téhož)