1

Téma: Náročnost počátečního zápřahu, hlavně FY/MA

Dobrý den, dost uvažuji o změně oboru z jiné školy (obecná informatika) na Váš KyR, který mě velmi zaujal. Cítím totiž, že samotná teoretická informatika mě naprosto nenaplňuje.

1) Chci se zeptat, jaká je náročnost hlavně fyziky z pohledu předcházejících znalostí? Z fyziky jsem maturoval (na gymnáziu), středoškolskou fyziku si klidně zopakuji před začátkem studia, ale přeci jen, to středoškolské pojetí fyziky ještě není úplně echt a na každé škole se učí trošku jinak, každý učitel klade důraz na jiné věci a některé důležité věci se třeba opomíjí. Veličiny se nezavádí tak, jak by měly kvůli neznalosti derivací atp. Elektroniku jsem na gymnáziu logicky neměl vůbec a plošné spoje nijak neznám, hardwaru nijak extra do hloubky nerozumím.

2) Doporučili byste předem nějaké knížky jako prúpravu nebo zopakování (matika, fyzika, něco k hw and/or elektrotechnice)?

3) Je KyR zvládnutelný při dostatečné píly a bez depresí, že tomu člověk nerozumí, protože to vidí poprvé a tempo je takové, že se stěží chytají jen borci se zkušenostmi?

4) Kolik studentů odpadne během prvního semestru procentuálně (třeba s pocitem, že na to nemá)?

5) Kolik hodin času věnuje typický student KyRu domácí přípravě počas celého týdne?

Omlouvám se předem za přehršel otázek:o).

Předem díky za jakoukoliv odpověď.

2

Re: Náročnost počátečního zápřahu, hlavně FY/MA

(Abelovagrupa) napsal:

Dobrý den, dost uvažuji o změně oboru z jiné školy (obecná informatika) na Váš KyR, který mě velmi zaujal. Cítím totiž, že samotná teoretická informatika mě naprosto nenaplňuje.

1) Chci se zeptat, jaká je náročnost hlavně fyziky z pohledu předcházejících znalostí? Z fyziky jsem maturoval (na gymnáziu), středoškolskou fyziku si klidně zopakuji před začátkem studia, ale přeci jen, to středoškolské pojetí fyziky ještě není úplně echt a na každé škole se učí trošku jinak, každý učitel klade důraz na jiné věci a některé důležité věci se třeba opomíjí. Veličiny se nezavádí tak, jak by měly kvůli neznalosti derivací atp. Elektroniku jsem na gymnáziu logicky neměl vůbec a plošné spoje nijak neznám, hardwaru nijak extra do hloubky nerozumím.

2) Doporučili byste předem nějaké knížky jako prúpravu nebo zopakování (matika, fyzika, něco k hw and/or elektrotechnice)?

3) Je KyR zvládnutelný při dostatečné píly a bez depresí, že tomu člověk nerozumí, protože to vidí poprvé a tempo je takové, že se stěží chytají jen borci se zkušenostmi?

4) Kolik studentů odpadne během prvního semestru procentuálně (třeba s pocitem, že na to nemá)?

5) Kolik hodin času věnuje typický student KyRu domácí přípravě počas celého týdne?

Dobrý den,

1.) Maturita z fyziky na gymnáziu by měla být postačující pro úspěšný start na FEL ČVUT.

2.) Pokud byste se chtěl na fyziku podívat už teď s tím, že sám už máte za sebou nějaký start na jiné vysoké škole, a tudíž vracet se k vysloveně středoškolskému pojetí fyziky se Vám nechce, tak velmi doporučuji podívat se na (třídílné) "Přednášky z fyziky" amerického fyzika Richarda Feynmana. Přestože je jim již pár desítek let, a některé věci jsem viděl jinde vysvětleny lépe, jako celek to nemá konkurenci. Je to hodně speciální dílo. Snad z něj i na Vás přejdou ne pouze ty poznatky, ale především ta radost z objevování a porozumění. Lze je legálně stáhnout na webu (anglicky): http://www.feynmanlectures.caltech.edu/. Případně si můžete zakoupit nebo v knihovně zapůjčit český překlad. K elektrotechnice a elektronice jsem schopen pouze dát tipy na anglicky psané zdroje, kterých je v poslední době přehršel: tuhle jsem narazil na naprosto neskutečně parádní knihu P. Scherz a S. Monk: Practical electronics for inventors, 3. vydání, 2013. Případně se mrkněte na nějaké projekty na Instructables či Hackaday. Pěkné výukové materiály najdete (ne)překvapivě na webu firmy Adafruit. Pěkné tutoriály mají i na webu firmy Sparkfun. Téměř lituji, že dnes sám nezačínám coby student...

3.) Neřekl bych, že zkušenosti (asi myslíte ty technické, které očekáváte, že oproti Vám, gymnazistovi, získali studenti průmyslovek) jsou to, co rozhoduje o úspěšnosti studia FEL. Do nějaké míry je to i talent, samozřejmě. Ale taky se může velmi hodit na gymnázium získaný všeobecný rozhled. Nad to všechno ale určitě i schopnost systematické a průběžné práce. A k té Vám jistě pomůže i zapálení pro technické tvoření...

4.) Nevím, snad kolegové doplní. Ale obecně spíše nemáme na KyR strategii "nabrat hodně a pak prosít". Spíše sázíme více na dobrý výběr (formou vyššího požadovaného skóre při přijímačkách).

5.) Asi jak kdo, ale rozhodně platí, že studium KyR je "práce na plný úvazek". Není asi reálné, a rozhodně ne v bakalářském studiu, že by student ve školním roce mohl kromě studia ještě i pracovat. Od získávání praxe jsou letní "internships".

3

(Abelovagrupa) napsal:

Dobrý den,

1) není třeba být ze školy zaměřené na matematiku či fyziku, i když samozřejmě to je výhoda. Ale ze začátku si vystačíte se středoškolskou matematikou i fyzikou. Elektrické obvody a prvky jsou dost náročné, ale přednášející je vstřícný a není problém v případě problému se ho na něco zeptat. Je hlavně důležité učit se průběžně.

2) užitečné je zopakovat si před prvním semestrem matematiku a před druhým semestrem fyziku ze střední školy

3) KyR je velmi náročný, důležité je průběžně se učit a i tak není zaručeno, že se vyhnete depresím. Ale je to způsobeno hlavně tím, že předměty špatně po sobě navazovaly, např. mezi TES a ARI byl zimní semestr. Co jsem se díval na nový KyR, tak tam už jsou předměty zabývající se komplexní analýzou a diferenciálními rovnicemi a i návaznost je dobrá i když ne ideální - např. matematická analýza a fyzika 1 ve stejný semestr. Nejlepší by asi bylo, kdyby KyR byl pětiletý, magisterský.

4) Oproti ostatním studijním programům moc neodpadne

5) Celkem dost, např. já věnuji asi 20 - 40 hodin týdně domácí přípravy a i tak je to málo smile Při studiu se moc nedá pracovat smile

4

Pavel Král (kralpav8) napsal:

Co jsem se díval na nový KyR, tak tam už jsou předměty zabývající se komplexní analýzou a diferenciálními rovnicemi a i návaznost je dobrá i když ne ideální - např. matematická analýza a fyzika 1 ve stejný semestr. Nejlepší by asi bylo, kdyby KyR byl pětiletý, magisterský.

Mýlíte se, v novém KyR je Fyzika 1 souběžně s Matematickou analýzou 2.  Viz http://kyr.fel.cvut.cz/bakalarsky-program .
To je maximum, co se dá dosáhnout, vezmete-li v úvahu, že teprve po Fyzice 1 (a souběžně s Fyzikou 2) mohou začít elektro předměty, a že teprve po základech elektro mohou přijít odborné předměty KyR (protože elektro v KyR je prostředek, nikoli cíl).

Ve skutečnosti bývá na špičkových školách ve světě Analýza 1 souběžně s Fyzikou 1 a pak Analýza 2 souběžně s Fyzikou 2. A dobře to tam zvládnou. A to tam často mají čtyřletého bakaláře.

Naposledy upravil: sebekm1 (04.12.2015 09:53:38)

5

(Abelovagrupa) napsal:

V letech 2012 - 2014 je prostupnost prvního ročníku KyR přibližně 62%. Jenom pro zajímavost, v roce 2011 jsme vzali všechny zájemce o studium a prostupnost prvního ročníku byla pouze necelých 44%. Jak už zmiňoval kolega, kvalitní výběr na vstupu je důležitý.
Pokud budeme uvažovat pouze první semestr za poslední tři roky, tak ten ukončí přibližně 75 - 80% z těch, kteří se na studium zapsali.

6

Michael Šebek (sebekm1) napsal:
Pavel Král (kralpav8) napsal:

Co jsem se díval na nový KyR, tak tam už jsou předměty zabývající se komplexní analýzou a diferenciálními rovnicemi a i návaznost je dobrá i když ne ideální - např. matematická analýza a fyzika 1 ve stejný semestr. Nejlepší by asi bylo, kdyby KyR byl pětiletý, magisterský.

Mýlíte se, v novém KyR je Fyzika 1 souběžně s Matematickou analýzou 2.  Viz http://kyr.fel.cvut.cz/bakalarsky-program .
To je maximum, co se dá dosáhnout, vezmete-li v úvahu, že teprve po Fyzice 1 (a souběžně s Fyzikou 2) mohou začít elektro předměty, a že teprve po základech elektro mohou přijít odborné předměty KyR (protože elektro v KyR je prostředek, nikoli cíl).

Ve skutečnosti bývá na špičkových školách ve světě Analýza 1 souběžně s Fyzikou 1 a pak Analýza 2 souběžně s Fyzikou 2. A dobře to tam zvládnou. A to tam často mají čtyřletého bakaláře.

Omlouvám se pane profesore, myslel jsem Matematickou analýzu 2, omylem jsem zapomněl na číslovku. Chtěl jsem říct to, že na Fyzice 1 se učí učivo, které se probírá i na konci Matematické analýzy 2 (u nás to byla Matematika 2). Chápu ale, že to je maximum, proto si myslím (můj názor), že lepší by byl pětiletý KyR.