1

Téma: Budou volby do nového senátu vyhlášeny včas?

Zaslechl jsem náhodou, že se chystají volby do nového senátu? Nějak v tajnosti, zatím nebylo vyhlášeno nic? Budou mít kandidáti dost času na rozhodnutí a přípravu? A bude pak dost času na volební kampaň, diskuse, setkání kandidátů s voliči a rozhodnutí voličů?

Zatím tedy o volbách vědí jen někteří – a to současní senátoři. To jim poskytuje nefér výhodu.
Že by se tak moc báli možné konkurence?

2

Re: Budou volby do nového senátu vyhlášeny včas?

Michael Šebek (sebekm1) napsal:

Nějak v tajnosti... Zatím tedy o volbách vědí jen někteří – a to současní senátoři. To jim poskytuje nefér výhodu.

Prvni zminka o volbach (velmi letma) se objevila na zasedani AS FEL 5.12.2015 a je v zapisu prakticky v plnem zneni. Poprve se o tom AS FEL bavil na zasedani 22.1. 2016. Bylo to uvedeno jako bod v programu na strankach AS FEL, bylo to v prenosu, je to v zapisu, viz http://www.fel.cvut.cz/cz/senat/zapisy/ … Zapis.html, ktery se objevil na webu hned po naslednem vikendu, tedy visi jiz dva tydny.

Senat mimo jine vyzval akademickou obec, aby se prihlasila do volebni komise. Tuto zadost jsem posleze osobne daval zde na forum, kde dodnes visi: https://forum.fel.cvut.cz/topic/3994/vo … rovolniky/. Rovnez jsem pozadal o umisteni teto informace do aktualit stranek FEL, coz se s jistymi technickymi komplikacemi stalo.

Volby do AS FEL byly take dopredu ohlasenym bodem zasedani AS FEL ted v patek 5.2., kterezto zasedani rovnez probihalo verejne.

Vy toto nazvete "tajne" a obvinite senatory ze ziskavani nefer vyhody. Ze vas hanba nefackuje. Je neuveritelne, s jakou lehkosti obvinujete kolegy z konspirace a zneuzivani postaveni, aniz byste se byt jen naznakem namahal si neco z toho overit, a neni to poprve. Az se budete priste divit, proc vas nekteri senatori opravdu nemusi, zkuste si vzpomenout treba na tohle. To uz neni rozdil v nazorech, to je otevrena sprosta lez.

Radeji prejdu k volbam, nez se mi z kolegy Sebka udela spatne. Soucasny stav:

1. Voby vyhlasi volebni komise zvolena senatem ted v patek. Kdy se to stane, nevim, protoze komisi senat neridi, ale predpokladam, ze by to tento tyden mohlo byt - musi to nejdriv probrat. Povazuji za pravdepodobne, ze o tom budou vsichni clenove akademicke obce informovani hromadnym e-mailem.

2. Terminy uzaverky prihlasek a voleb vyhlasi volebni komise. Nevim, jak to nastavi, ale predpoklada se, ze ponecha dost casu na pripravu prihlasek a take debatu s volici, napriklad zde na foru. V senatu v diskusi zaznelo, ze zacatek brezna by byl docela dobry termin na volby, nemyslim, ze by to komise chtela vyrazne jinak.

3

Petr Habala (habala) napsal:

Raději přejdu k volbam, nez se mi z kolegy Sebka udela spatne.

No tak se na to podíváme v klidu a podrobněji:

Senat mimo jine vyzval akademickou obec, aby se prihlasila do volebni komise. Tuto zadost jsem posleze osobne daval zde na forum, kde dodnes visi: https://forum.fel.cvut.cz/topic/3994/vo … rovolniky/.

Odkaz mi nefunguje?
Jsem asi jeden z mála, kdo fórum pravidelně čte, a vašeho odkazu jsem si nevšiml? Hledám ho tedy dnes. Když si dám vaše uživatelské jméno do vyhledávání na fóru, dostanu vaší dnešní odpověď, a pak až váš příspěvek z 04.11.2015 09:10:23. Mezi tím nic?

Rovněž jsem požádal o umístěni teto informace do aktualit stranek FEL, coz se s jistymi technickymi komplikacemi stalo.

Ani na webu fakulty jsem si ničeho nevšiml. Tak se znovu dívám dnes, ale nikde tam výzvu přihlásit se do komise nevidím? Teprve po delším hledání to nalézám v prošlých aktualitách. Jenže máte smůlu, jsou u toho data:
Vloženo 03.02.16 - aktuální do 05.02.16 – pak to zmizelo do archivu.
Vystaveno to tedy bylo maximálně 3 dny, možná jenom 2 (hodiny vyznačeny nejsou). Připomínám, že je zkouškové období a většina studenti a zaměstnanců asi web fakulty denně nečte.
Přitom se každý může přesvědčit, že obvyklá délka aktuálnosti (doba expozice) aktuality je 1 měsíc, někdy i déle. Jenom tato důležitá pro všechny krátce zazářila a pak velmi rychle zmizela? Proč zrovna ona?

Děláte si z nás legraci?

Jen tak mimochodem: Na anglickém webu fakulty není vůbec nic? Česky nemluvící členové AO (zaměstnanci i studenti) tedy senát nezajímají?
Děláte si z nich legraci?

Volby do AS FEL byly take dopredu ohlasenym bodem zasedani AS FEL ted v patek 5.2., kterezto zasedani rovnez probihalo verejne.

Poněkud nabubřelé. Copak musím číst programy a zápisy z jednání Parlamentu ČR, abych se dozvěděl o volbách?
Děláte si z nás legraci?

Je neuveritelne, s jakou lehkosti obvinujete kolegy z konspirace a zneuzivani postaveni, aniz byste se byt jen naznakem namahal si neco z toho overit, a neni to poprve.

Jenže já jsem si výše ověřil, že pravdu mám? Co s tím?
Ze vás hanba nefackuje.

… divit, proc vas nekteri senatori opravdu nemusi,

To jste popletl. Já se nikdy nedivil, že mě senátoři nemusí. Já se je jen pokoušel přimět, aby veřejně a poctivě vysvětlili svým voličům své motivy. Marně, styděli se za ně.
Až nyní jste konečně vysvětlil, že senátoři už léta hlasují proti mně, kdykoli mohou, prostě proto, že „mě nemusí“.
Konečně je to venku: senátoři nehlasují podle toho, co je správné nebo pro fakultu prospěšné – hlasují podle osobních animozit. Konečně to voliči slyší. Před volbami docela vhodné smile

A nejde jen o mou osobu. Jak jasně dokázal Jirka Zemánek, senátoři schvalují členy Vědecké rady podle toho, jestli jsou z Dejvic nebo z Karláku. To je mi věru kritérium. Přitom z toho, že z vůle senátu není vědecky nejlepší katedra fakulty ve VR vůbec zastoupena a fakultě tak vůbec nepomáhá, z toho je škodná hlavně fakulta.
Ze vás hanba nefackuje.

Az se budete priste divit, …

Takže už i otevřené vyhrožování?

1. Voby vyhlasi volebni komise zvolena senatem ted v patek. Kdy se to stane, nevim, protoze komisi senat neridi, ale predpokladam, ze by to tento tyden mohlo byt - musi to nejdriv probrat. Povazuji za pravdepodobne, ze o tom budou vsichni clenove akademicke obce informovani hromadnym e-mailem.
2. Terminy uzaverky prihlasek a voleb vyhlasi volebni komise. Nevim, jak to nastavi, ale predpoklada se, ze ponecha dost casu na pripravu prihlasek a take debatu s volici, napriklad zde na foru. V senatu v diskusi zaznelo, ze zacatek brezna by byl docela dobry termin na volby, nemyslim, ze by to komise chtela vyrazne jinak.

No i pokud budou volby vyhlášeny hned v pátek 12.2., nebudou do „začátku března“ zbývat ani 3 týdny. To je podle vás dost času na rozhodnutí a přihlášení kandidátů, solidní přípravu jejich materiálů, na jejich kontrolu a zveřejnění, na přípravu volební kampaně, besedy, a vše další potřebné? Podle mě ne. Proč není vše vyhlášeno půl roku dopředu? Co tomu bránilo?

Děláte si z nás legraci.

4

Tak se dívám do zmiňovaného zápisu a jsem zaražen.
http://www.fel.cvut.cz/cz/senat/zapisy/ … Zapis.html

Kopíruji a vybírám:
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zápis z 26. řádného zasedání AS FEL ČVUT dne 22.1. 2016
Přítomni: … Černá,

Program zasedání
….
6. Příprava voleb do AS FEL

Ad 6.
Bauer: Současnému senátu končí mandát v březnu. Je nutno sestavit volební komisi, podle VolJedŘádu má obsahovat zástupce AP i studentů a nemá obsahovat nikoho, kdo kandiduje do AS FEL. Je tedy potřeba získat dobrovolníky.
Černá: Přihlásila se jako první zájemce, zatím je student.
Diskuse o termínu dalšího zasedání s ohledem na co nejrychlejší volbu komise. Kolize s jarními prázdninami.
Zapsal: pHabala.
-----------------------------------------------------------------------------------

Co mě zaráží? Tak například

a) Senát rozhodl o sestavení volební komise již 22.1.16, avšak výzvu k přihlášení se do komise doc. Habala pro akademickou obec zveřejnil (formou aktuality) na webu fakulty až 03.02.16, tedy se zpoděním 12 dnů! Proč?

b) O co později byla aktualita zveřjeněna, o to dříve byla odložena do archivu – opravdu bleskově, po 2-3 dnech!

c) Na jednání senátu se do komise okamžitě přihlásila přítomná současná senátorka. 12 před tím, než možnost dostali ostatní akademici. Zřejmě využila interní informace, což je na burze trestné a všude jinde nefér. Bude někdo překvapen, když budou v komisi zastoupeni současní senátoři?

Schválně: Kdo by se měl stydět?

5

Situace je velmi jednoducha.

Fakt: Tvrdil jste, ze senat chysta v tajnosti volby.

Je to pravda nebo ne? Jednoducha odpoved postaci.

Fakt: Vse, co senat s pripravou voleb delal, je verejne pristupne na strankach senatu, coz je standardni kanal komunikace senatu s akademickou obci.

Fakt: Kdyz nekdo dava informace o tom, co dela, na standardni verejny informacni kanal, tak to nelze nazvat "tajenim".

Vas nasledny dlouhy prispevek zadny z techto faktu nerozporoval, je tedy irelevantni. Jste usvedceny lhar. Vase dalsi utoky na tom nic nezmeni, naopak svou intenzitou jen ukazuji, jak se snazite odvest pozornost jinam, abyste se nemusel vyjadrit k tomu podstatnemu.

Vyjadrim se jeste k nekolika vasim bodum.

Re: Muj prispevek s diskusnim foru: Ja jej vidim, vypada takto:
http://math.feld.cvut.cz/habala/ASFEL/F … -02-10.png

Nevim, proc jej nevidite. Dozvedel jsem se jeste o jednom cloveku, ktery jej nevidel. Bude treba zjistit, kde je chyba.

Re: Vyhrozovani.
Vy uz fakt nevite, cim byste zautocil? Napsal jsem "Az se budete priste divit, proc vas nekteri senatori opravdu nemusi". Cim je tohle vyhrozovani? Divite se sam, o sve vuli, a pravidelne. S tim ja nemam nic spolecneho. Mej byste zacit po sobe cist, co pisete, je uz to trapne.

Re: Zverejneni se zpozdenim dvanacti dnu: toto neni pravda. Akademicka verejnost se toto mohla dozvedet jiz ze zapisu, se kterym jsem si prave kvuli volbam pospisil a vysel jiz o vikendu po zasedani. Nasledne jsem pripravil prispevek do fora, cca deset dnu pred zasedanim, kde se volebni komise mela schvalit. Kdyz se jeste par dnu pred zasedanim nikdo neprihlasil, zkusil jsem aktuality, od kterych jsem si predtim moc nesliboval prave proto, ze na nove verzi FELich stranek prilis dobre nefunguji (mizi a podobne), forum mi prislo spolehlivejsi. To ovsem nic nemeni na tom, ze senat pripravu voleb netajil.

Re: "Zřejmě využila interní informace, což je na burze trestné a všude jinde nefér."
Clovek nemusi byt genius, aby mu doslo, ze ona trestnost ci neferovost se tyka situace, kdy clovek svym predcasnym konanim ziskal vyhodu, coz samozrejme neni tento pripad. Tim, ze se senatorka Cerna prihlasila jako prvni, ziskala presne nula vyhod. Komise se totiz schvaluje jako celek, jeji postaveni je tedy presne stejna jako u toho, kdo by se do komise prihlasil minutu pred jejim schvalovanim.

Re: Harmonogram voleb. Odpovida tradicim. V predchozich volbach byla volebni komise schvalena o tyden pozdeji nez letos, v tech jeste predtim naopak o tyden drive. Vychazi to plus minus nastejno. Nikdy s tim nebyl problem, nebyly stiznosti. Ostatne i soucasni senatori meli pri svem zvoleni tyto podminky.

Jak uz jsem ale psal, nic z toho nemeni nic na zjevnem faktu, ze senat nic o volbach netajil, coz se dalo zjistit nekolika kliknutimi na jeho strankach. Slusny clovek by se alespon na standardni informacni kanaly AS FEL podival, nez by senatory verejne obvinil, ze taji pripravu voleb.

Naposledy upravil: habala (10.02.2016 02:10:29)

6

• Faktem je, že nijak zvlášť to senát ve známost nedával. Tajení podle mě není vhodné slovo, přesnější je: senát o tom dal vědět takovým způsobem, že o tom skoro nikdo neví.

• Fórum čte úzký okruh lidí (mimochodem, hodilo by se ho nějak zpropagovat). Výzvu jsem tu také neviděl, odkaz mi nefunguje a ve vyhledávání to nevidím.

• Zápis rozhodně nejde brát jako výzvu akademické obci, ten přečte pár lidí.

• O volbách skoro nikdo neví, stačí se zeptat, ale počítám, že to komise napraví. Na sbírání kandidátek budou odhadem dva týdny (stejně jako minule). Co tedy diskutovat o tom, jestli to stačí?

• Mně osobně bylo členství v komisi nabídnuto (možná jsem si to vysloužil tím svým věčným stěžováním), ale odmítl jsem, protože co kdybych chtěl náhodou kandidovat smile

• Nedokázal jsem, podle čeho senát volí do VR, jen jsem poukázal na korelaci mezi počtem hlasů a lokalitou. Příčinnost z toho určit nejde.

• Na diskuzním fóru by se hodil nějaký mediátor. Já to vidím tak, že prof. Šebek nepoužil správné slovo tajil, aby vyjádřil, že senát informuje nedostatečně, a doc. Habala zase nechce připustit, že zápisy jsou sice standardní komunikační kanál, ale většina AO ho nesleduje.

EDIT: Aha, už vidím, proč ten příspěvek Petra Habaly nevidíme, on je totiž v sekci fóra, kterou vidí jen členové Akademického senátu.

Naposledy upravil: zemanji7 (10.02.2016 03:16:45)

7

Jiří Zemánek (zemanji7) napsal:

Aha, už vidím, proč ten příspěvek Petra Habaly nevidíme, on je totiž v sekci fóra, kterou vidí jen členové Akademického senátu.

Dekuji, ze jste problem vyresil. Tim to pada na mou hlavu, spatne jsem se podival na hlavicku. Dobra zprava je, ze tim nemusime hledat chybu ve Foru, coz je pro me slaba utecha.

doc. Habala zase nechce připustit, že zápisy jsou sice standardní komunikační kanál, ale většina AO ho nesleduje.

Tohle IMHO neodpovida skutecnosti. Ve svych prispevcich vyse jsem se k teto otazce nevyjadroval. Tematem tohoto vlakna je zpochybneni regulernosti voleb prostrednictvim tajeni a tak ziskavani nefer vyhody pro cleny senatu.

Komunikace AS FEL se cleny AO je tema jine, kteremu se nebranim, ovsem doporucoval bych v jinem vlakne, toto je znacne zapleveleno obvyklymi nepodlozenymi utoky kolegy Sebka.

8

doc. Habala zase nechce připustit, že zápisy jsou sice standardní komunikační kanál, ale většina AO ho nesleduje.

Tohle IMHO neodpovida skutecnosti. Ve svych prispevcich vyse jsem se k teto otazce nevyjadroval. Tematem tohoto vlakna je zpochybneni regulernosti voleb prostrednictvim tajeni a tak ziskavani nefer vyhody pro cleny senatu.

Komunikace AS FEL se cleny AO je tema jine, kteremu se nebranim, ovsem doporucoval bych v jinem vlakne, toto je znacne zapleveleno obvyklymi nepodlozenymi utoky kolegy Sebka.

Tématem vlákna bylo nedostatečné informování o volbách uvedené provokativní poznámkou, že jsou přípravy "nějak v tajnosti", na což jsi reagoval obhajobou odkazující na zápisy. Já říkám, že zápis má dost omezený okruh čtenářů, takže to de facto znamená, že o volbách nikdo neví. "Nějak v tajnosti" je tedy expresivní, ale docela výstižné.

Senátoři při přípravě kandidátek skutečně výhodu mají, protože o tom ví předem, to je fakt. Lze to zlepšit tak, že se o volbách bude informovat víc dopředu. Co brání vyvěsit informaci o hledání kandidátů třeba měsíc před sbíráním kandidátek?

Naposledy upravil: zemanji7 (10.02.2016 17:54:59)

9

Situace je velmi jednoducha.
Fakt: Tvrdil jste, ze senat chysta v tajnosti volby. Je to pravda nebo ne? Jednoducha odpoved postaci.

Tvrdil jsem přesně toto (kopíruji z úvodního příspěvku):

Zaslechl jsem náhodou, že se chystají volby do nového senátu? Nějak v tajnosti, zatím nebylo vyhlášeno nic?

Zatím tedy o volbách vědí jen někteří – a to současní senátoři. To jim poskytuje nefér výhodu.

Za tím si stojím. Co z toho není pravda?

Vse, co senat s pripravou voleb delal, je verejne pristupne na strankach senatu, coz je standardni kanal komunikace senatu s akademickou obci.

Není. Na stránkách senátu nebylo a ani dnes NIC není. V rubrice Aktuálně to není, ani jinde. Jenom je o tom zmínka v zápisu z jednání senátu. To samozřejmě NENÍ standardní způsob, jak senát sděluje svým voličům tak důležité věci, jako příprava voleb do senátu, volby děkana atp. Podobně, Parlament České republiky také neinformuje o přípravě voleb pomocí zápisu svých jednání.

Pokud tvrdíte, že to je standardní komunikační kanál, pak si asi myslíte, že po každém zasedání senátu každý student a  akademik čeká na zápis a pak ho hned čte? Ztratil jste soudnost?

Podle mě není zápis žádným kanálem, jeho rolí je uchovat doklad pro budoucnost. Proto je psán stručným nezáživným stylem. Proč by to akademici a studenti četli? Proč si neuděláte průzkum, kolik studentů váš zápis pravidelně čte?

Proč jste to nedal alespoň do Aktuálně na stránkách senátu????
Aby bylo opravdu jasno, WEB SENÁTU (např Aktuálně a další) za standardní komunikační kanál považuji, i když volby si zaslouží víc. Zápis z jednání, byť na tom webu někde hluboko uložen, slouží účelům jiným.

Kdyz nekdo dava informace o tom, co dela, na standardni verejny informacni kanal, tak to nelze nazvat "tajenim". Je to pravda nebo ne? Jednoducha odpoved postaci.

Není to pravda. Přesněji: Lze to tvrdit, neboť nejde o standardní komunikační kanál pro tak důležité věci, jako jsou volby. Viz výše.

Re: Muj prispevek s diskusnim foru: Ja jej vidim, vypada takto:
http://math.feld.cvut.cz/habala/ASFEL/F … -02-10.png
Nevim, proc jej nevidite.

Zato já to vím a ostatní už také. Dal jste to na tu část fóra, který je pro studenty a akademiky NEVIDITELNÁ - vidí ji jen senátoři. Copak tam patří oznámení akademické obci? Ztratil jste soudnost.

Je na vás vysvětlit, zda to bylo úmyslně nebo omylem – a omluvit se. Pro ostatní: Kdo z nás je lhář?

Re: Vyhrozovani.
Vy uz fakt nevite, cim byste zautocil? Napsal jsem "Az se budete priste divit, proc vas nekteri senatori opravdu nemusi". Cim je tohle vyhrozovani?

A jak víte, že se „budu příště divit“? Jak dopředu před volbami víte, že mě budoucí „senátoři nemusí“? Co když to bude naopak a budou zvoleni lidé chtějící posunout fakultu dopředu?

Jak si můžete být tak jist, že senát bude stejný? Nechávám na čtenářích, zda to je či není vyhrožování.

Re: Zverejneni se zpozdenim dvanacti dnu: toto neni pravda. Akademicka verejnost se toto mohla dozvedet jiz ze zapisu, se kterym jsem si prave kvuli volbam pospisil a vysel jiz o vikendu po zasedani. Nasledne jsem pripravil prispevek do fora, cca deset dnu pred zasedanim, kde se volebni komise mela schvalit. Kdyz se jeste par dnu pred zasedanim nikdo neprihlasil, zkusil jsem aktuality, od kterych jsem si predtim moc nesliboval prave proto, ze na nove verzi FELich stranek prilis dobre nefunguji (mizi a podobne), forum mi prislo spolehlivejsi.

Předpokládat, že akademická obec čte okamžitě zápisy senátu je nadutost. Předpokládat, že čte část fóra, kterou nevidí – to je podle mě hloupost?

Re: "Zřejmě využila interní informace, což je na burze trestné a všude jinde nefér."
Clovek nemusi byt genius, aby mu doslo, ze ona trestnost ci neferovost se tyka situace, kdy clovek svym predcasnym konanim ziskal vyhodu, coz samozrejme neni tento pripad. Tim, ze se senatorka Cerna prihlasila jako prvni, ziskala presne nula vyhod. Komise se totiz schvaluje jako celek, jeji postaveni je tedy presne stejna jako u toho, kdo by se do komise prihlasil minutu pred jejim schvalovanim.

Ale jen za předpokladu, že by se to celá akademická obec to včas dozvěděla – a to se nedozvěděla, takže se ani nemohla přihlásit. Však uvidíme, jestli tato první přihlášená v komisi bude nebo ne? Tipuji že bude.

doporucoval bych v jinem vlakne, toto je znacne zapleveleno obvyklymi nepodlozenymi utoky kolegy Sebka.

Naprostá lež. Toto vlákno jsme „nezaplevelil,“ já jsem ho ZALOŽIL! Bez něj by nejspíš o volbách dosud kromě senátorů a jejich přítel nevěděl nikdo.

Shrnuto:
1) V zápisu z jednání senátu se informace o volební komisi sice objevila a tento zápis je umístěn mezi ostatními zápisy na stránkách senátu. Bez ověření toho, zda vůbec někdo takové zápisy pravidelně čte, to nelze pokládat za vhodný prostředek k oslovení celé akademické obce v důležité věci.
2) Opravdu na „stránkách senátu“ o volební komisi ani volbách není dosud ani slovo. Ani po této debatě? Proč?
3) Senátor Habala údajně umístil info o volbách a výzvu akademické obci k přihlásení se do komise do diskusního fóra, avšak do části pro akademickou obec NEVIDITELNÉ! Proč to tak udělal, to ví jen on sám. Zatím to nevysvětlil, ani se za to neomluvil. To už je ale pasé. Proč to ale nepravil ani dnes, kdy už sám ví, že to je neviditelné?
4) S dvanáctidenním zpožděním to pak na 2-3 dny umístil i na web fakulty. Proč na tak krátkou dobu, když aktuality se tam typicky dávají na měsíc a více?
5) Na můj – uznávám trochu provokativní – příspěvek sice reagoval ukřivědnými litaniemi, avšak ani po něm VŮBEC NIC NENAPRAVIL. Pořád jen ten zápis, ale na stránkách senátu pořád nic? Na webu fakulty pořád nic o volbách. Ani na Facebooku? Proč?

Ale už dost, čtenáři si to jistě rozsoudí sami. A doufám, že zareagují při volbách.
Já po celé celkem zbytečné debatě nemohu než opakovat, že volby senátu se chystají „nějak v tajnosti“. Říkám tedy totéž co na začátku, jen s větší jistotou a většími obavami:
PROBOHA, DEJTE UŽ KONEČNĚ ALESPOŇ NĚCO O VOLBÁCH NA NĚJAKÝ WEB, KDE TO OPRAVDU UVIDÍ KAŽDÝ STUDENT A KAŽDÝ AKADEMIK!

10

Poznamky neminene vazne se obvykle ilustruji napriklad smajlikem. Zde bylo otevrene obvineni senatu, ze pri priprave voleb postupuje tak, aby mel neferovou vyhodu. Jde o zpochybneni regulernosti voleb, obvineni lidi z nemravneho chovani, aniz by k tomu dotycny mel jakoukoliv indicii. Samozrejme, myslet si muze cokoliv i bez jakekoliv indicie, treba ze senatori po zasedani konaji cerne mse s lidskymi obetmi, ale nez nekdo vystoupi s obvinenim tykajici se regulernosti voleb a cti svych kolegu, mel by ucinit alespon minimalni usili zjistit, zda se jeho napad zaklada na pravde. V tomto pripade stacilo doslova nekolik kliknuti na vseobecne znamem miste k tomu, aby se napad s tajenim vyvratil. Pak by ovsem dotycny clovek ztratil moznost na senat utocit, misto toho by mu zbylo jen slusne zacit diskusi o komunikaci senatu. Asi o ni nemel zajem, volil cestu nepodlozeneho utoku. Mozna mam starosvetske predstavy o slusnem a mravnem chovani, ale verejne sireni zcela neopodstatnenych pomluv a utoky na cest kolegu do nej nespadaji. Pokud se zacneme tvarit, ze se nic nedeje, stane se to normou.

Samozrejme casem prestane bavit vyvracet porad vymysly. Utoky primo na mne osobne proto nekdy i necham byt. Tady ale slo o volby, od nichz se odviji legitimita senatu. Jako predseda senatu jsem k tomu nemohl mlcet.

Senátoři při přípravě kandidátek skutečně výhodu mají, protože o tom ví předem, to je fakt. Co brání vyvěsit informaci o hledání kandidátů třeba měsíc před sbíráním kandidátek?

Vubec nic. Senat postupoval obvyklym zpusobem, proti kteremu nebyly v predchozich volbach namitky. Stejne tak ovsem muze nastavit lhuty jinak. Staci to novemu senatu pripomenout pred Vanoci 2018.

Je ovsem zjevne, ze pokud senat opravdu ma skutecnou vyhodu, pak se to posunem ohlaseni nezmeni, protoze senatori stejne budou vedet predem. Ja si ovsem myslim, ze tato vyhoda je spis potencialni nez skutecna. Ta spravna otazka je, kolik casu kandidati potrebuji k pripraveni kandidatky, lhuta by jiste nemela byt kratsi. Spojim-li si pozorovani, ze jsou kandidatky odevzdavany prevazne tesne pred uzaverkou, s tim, ze si nikdo nestezoval na nedostatecnou dobu k vypracovani, dochazim k zaveru, ze typickou dobou pro pripravu kandidatek je tradicni felacke na posledni chvili. Nemyslim si tedy, ze soucasny beh voleb znevyhodnuje nesenatni kandidaty.

Ale jak uz jsem psal, pokud se objevi nazor, ze je potreba davat delsi lhutu, a nenajdou se podstatne nevyhody, neni duvod to neudelat. Ja vidim jednu _drobnou_ nevyhodu delsi lhuty: Kdyz lidi zjisti, ze je na neco uzaverka az za mesic, pak je vetsi sance, ze jim utece, nez kdyz vedi, ze je treba za tyden nebo za ctrnact dni. Tim ovsem nerikam, ze je mesic spatne, jen ukazuji, ze je treba veci zvazit. Pokud se ukaze, ze jsou lide, pro ktere jsou plus minus dva tydny malo, pak se proste podle toho pristi senat zaridi.

Povazuji za vhodne civilizovanou diskusi o volbach obecne prenest do samostatneho vlakna. Predpokladam, ze dojde brzy k vyhlaseni voleb a zalozeni "oficialnich" vlaken zde na foru, jedno by mohlo byt prave na diskusi o organizaci voleb. Souvisi to trochu s mou predstavou, ze by vznikl jakysi How2 pro volby, aby nedoslo ke ztrate informaci vymenou senatu. Pokud se v diskusi dojde k nejakym zaverum, je namiste je tam vtelit.

11

Pan senátor opakovaně tvrdí, že i důležitá sdělení senátu stačí napsat do zápisu z jednání. Že si je tam každý student a akademický pracovník má najít. Tedy pokud je „slušný člověk.“ Že zápis z jednání senátu je standardním komunikačním kanálem. Není.

Sám senát svým jednáním dokazuje, že pan senátor nemluví pravdu:

Když senát rozhodne o datu svého dalšího, samozřejmě se to objeví v zápisu. To ale senátu nestačí, neboť samozřejmě ví, že tohle NENÍ standardní komunikační kanál. Protože tohle chce lidem OPRAVDU SDĚLIT, umístí tuto informaci NAVÍC také na vstupní stránku webu senátu http://www.fel.cvut.cz/cz/senat/. Pěkně vlevo nahoru, aby si toho každý návštěvník opravdu všiml!

Shrnuto:
- Pro běžného studenta a zaměstnance relativně nedůležitá informace o datu příští schůze senátu je velmi zřetelně (tučně) umístěna na nejviditelnějším místě vstupní stránky webu senátu! Je tam umístěna s více měsíčním předstihem!
- Pro každého mnohem důležitější informace o nadcházejících volbách a výzva k přihláškám do volební komise na nejviditelnějším místě vstupní stránky webu senátu umístěna NEBYLA a NENÍ.

Umíte to někdo vysvětlit?

PS. Další údajné pokusy o zveřejní – příspěvek umístěný na neviditelné a nepřístupné části fóra a velmi opožděnou a neobvykle krátce viditelnou aktualita na webu fakulty za pokus o komunikaci považovat ani nelze.

12

Je ovsem zjevne, ze pokud senat opravdu ma skutecnou vyhodu, pak se to posunem ohlaseni nezmeni, protoze senatori stejne budou vedet predem.

Lze ji však zmenšit téměř na nulu tím, že se informace o rozhodutí či výzva senátu zveřejní na webu okamžitě po zasedání, nebo i při něm. Senátoři nejlepší informatické fakulty v zemi by to měli umět? Proč s tím otálejí týdny?

Ta spravna otazka je, kolik casu kandidati potrebuji k pripraveni kandidatky, lhuta by jiste nemela byt kratsi. Spojim-li si pozorovani, ze jsou kandidatky odevzdavany prevazne tesne pred uzaverkou, s tim, ze si nikdo nestezoval na nedostatecnou dobu k vypracovani, dochazim k zaveru, ze typickou dobou pro pripravu kandidatek je tradicni felacke na posledni chvili. Nemyslim si tedy, ze soucasny beh voleb znevyhodnuje nesenatni kandidaty.
Ale jak uz jsem psal, pokud se objevi nazor, ze je potreba davat delsi lhutu, a nenajdou se podstatne nevyhody, neni duvod to neudelat. Ja vidim jednu _drobnou_ nevyhodu delsi lhuty: Kdyz lidi zjisti, ze je na neco uzaverka az za mesic, pak je vetsi sance, ze jim utece, nez kdyz vedi, ze je treba za tyden nebo za ctrnact dni. Tim ovsem nerikam, ze je mesic spatne, jen ukazuji, ze je treba veci zvazit. Pokud se ukaze, ze jsou lide, pro ktere jsou plus minus dva tydny malo, pak se proste podle toho pristi senat zaridi.

Zoufalá argumentace.

O důležitých věcech je potřeba vědět s velkým předstihem například proto, aby byl kandidát vůbec fyzicky přítomen – volební besedy, diskuse a vůbec kampaň v nepřítomnosti dělat nelze. Například z konference, studijního pobytu v cizině či jiné zahraniční cesty voliče moc neoslovíte.

O méně důležitých věcech dopředu vědět netřeba. Jednání senátu lze přes internet sledovat z dálky, i když se o něm dozvím na poslední chvíli.

Méně důležitou věc – termín příští řádné schůze senátu – zveřejňuje senát s více než měsíčním předstihem – viz http://www.fel.cvut.cz/cz/senat/ vlevo nahoře.

Veledůležitou věc – data voleb, s tím spojené výzvy a uzávěrky apod. – dosud nezveřejnil. A to je plánuje na (cituji) „zacatek brezna“ – mnohem dříve než za měsíc!

Umíte to někdo vysvětlit?

13

Než nechám hněv cloumat svým majestátem, měl bych si zjistit fakta.

Nejlépe na
https://www.fel.cvut.cz/rozvoj/voljedradASFEL.doc
Takže (až na slovo zpravidla) je podle článku 6, odstavec jedna, termín voleb znám od minulých voleb do AS FEL.
To by mohlo být včas i pro prof. Šebka.
Pokud by prof. Šebek nejprve studoval podklady, věděl by, že podle článku 6 volby nevyhlašuje AS FEL, ale předsednictvo volební komise. Tato komise také vše stran voleb řídí a zajišťuje.
Je tedy si třeba stěžovat této komisi.

Je to tak z dobrých důvodů, které ale budu vysvětlovat nejvýše na požádání.

14

V patřičné lhůtě?“ opičil se Arthur. „V patřičné lhůtě? Dozvěděl jsem se o tom včera, když ke mě domů přišel nějaký řemeslník. Ptal jsem se ho, jestli přišel umýt okna, a on na to že ne, že přišel zbourat dům. To mi ovšem neřekl rovnou. Nejdřív otřel pár oken a vyinkasoval pět liber. Pak se s tím teprve vytasil.“
„Ale pane Dente, ty plány byly přístupné na místním plánovacím úřadě tři čtvrtě roku.“
„To jo, a jakmile jsem se to dozvěděl, hned jsem se taky na ně sěl podívat, včera odpoledne to bylo. Zrovna jste se nenamáhali na ně upozorňovat, co? Jako třeba že byste to někomu řekli, nebo tak něco na ten způsob.“
„Ale ty plány byly vyvěšeny...“
„Vyvěšeny? Musel jsem je nakonec jít hledat do sklepa.“
„Tam je oddělení, kde je vyvěšují.“
„S baterkou.“
„Asi byl zrovna výpadek proudu.“
„A schody zřejmě taky vypadly.“
„Podívejte se, našel jste to oznámení nebo ne?“
„Ale jo, našel. Na dně zamčené registračky, a tu vecpali na zrušený záchod a na dveře dali ceduli Pozor, leopard!.“

15

Tomáš Polcar (polcatom) napsal:

V patřičné lhůtě?“ opičil se Arthur. „V patřičné lhůtě? Dozvěděl jsem se o tom včera, když ke mě domů přišel nějaký řemeslník. Ptal jsem se ho, jestli přišel umýt okna, a on na to že ne, že přišel zbourat dům. To mi ovšem neřekl rovnou. Nejdřív otřel pár oken a vyinkasoval pět liber. Pak se s tím teprve vytasil.“
„Ale pane Dente, ty plány byly přístupné na místním plánovacím úřadě tři čtvrtě roku.“
„To jo, a jakmile jsem se to dozvěděl, hned jsem se taky na ně sěl podívat, včera odpoledne to bylo. Zrovna jste se nenamáhali na ně upozorňovat, co? Jako třeba že byste to někomu řekli, nebo tak něco na ten způsob.“
„Ale ty plány byly vyvěšeny...“
„Vyvěšeny? Musel jsem je nakonec jít hledat do sklepa.“
„Tam je oddělení, kde je vyvěšují.“
„S baterkou.“
„Asi byl zrovna výpadek proudu.“
„A schody zřejmě taky vypadly.“
„Podívejte se, našel jste to oznámení nebo ne?“
„Ale jo, našel. Na dně zamčené registračky, a tu vecpali na zrušený záchod a na dveře dali ceduli Pozor, leopard!.“

Inu, lidé mají rozdílný smysl pro humor, kožná se tomu někdo i zasměje, přestože to věcně  a ani jako analogie nesedí.
A už vůbec to nevysvětluje, proč chce prof. Šebek po senátu zveřejňování čehosi, co senát vůbec zveřejňovat nemá.

16

Volby do AS FEL ČVUT a doplňovací volby do AS ČVUT byly právě vyhlášeny viz:

http://www.fel.cvut.cz/cz/senat/volby/

...v případě potřeby zapůjčíme i baterku, ale do sklepa již musíte sami smile

17

Jan Kyncl (kyncl) napsal:

Než nechám hněv cloumat svým majestátem, měl bych si zjistit fakta.

Nejlépe na
https://www.fel.cvut.cz/rozvoj/voljedradASFEL.doc
Takže (až na slovo zpravidla) je podle článku 6, odstavec jedna, termín voleb znám od minulých voleb do AS FEL.
To by mohlo být včas i pro prof. Šebka.
Pokud by prof. Šebek nejprve studoval podklady, věděl by, že podle článku 6 volby nevyhlašuje AS FEL, ale předsednictvo volební komise. Tato komise také vše stran voleb řídí a zajišťuje.
Je tedy si třeba stěžovat této komisi.

Je to tak z dobrých důvodů, které ale budu vysvětlovat nejvýše na požádání.

Máte pravdu, ale jádro diskuze je v tom, jestli by se volby neměly vyhlásit dříve. Já to tedy přeložím, aby Vás to neiritovalo: senát by mohl sestavit volební komisi dříve, která by následně vyhlásila volby.

Dva týdny na sběr kandidátek nejsou moc, pokud chceme oslovit i lidi, kteří třeba neví, o co v senátu jde.

18

Veledůležitou věc – data voleb, s tím spojené výzvy a uzávěrky apod. – dosud nezveřejnil. A to je plánuje na (cituji) „zacatek brezna“ – mnohem dříve než za měsíc! Umíte to někdo vysvětlit?

Ano, umim. Senat je nezverejnil, protoze je sam neznal do te doby, nez je ustranovila volebni komise. Informace o tom, ze dotycna data nespadaji do kompetence senatu,  je zcela jasne napsana ve VolJedRadu. Navic jsem ji sam psal zde ve vlakne, je tam explicitne napsano, ze jsme data neznali, a vy jste na prislusny odstavec reagoval. To znamena, ze jste jej prokazatelne cetl, presto ted predstirate, ze to nevite. Abych zacitoval, jak si tohle mame vysvetlit?

A stale jste neodpovedel na otazky tykajici se vaseho lhani.

Vzhledem k tomu, ze nejste ochoten odpovedet na zcela jasne a jednoduche otazky a zjevne neschopen pracovat s informacemi, povazuji dalsi debatu za bezpredmetnou. Mam lepsi veci na praci nez tutez informaci opakovat dokola a doufat, ze se ujme.

Naposledy upravil: habala (11.02.2016 20:59:20)

19

Inu, lidé mají rozdílný smysl pro humor...

Mate pravdu. Ja jsem priznivce cerneho humoru plneho ironie a sarkasmu. Prave zapisy senatu mne dokazou rezesmat, viz nize (kraceno):

9.10.2015
Tajemník: Katedra [telekomunikace] se v současnosti nachází ve ztrátě v řádu milionů, je třeba reagovat. Jednou z příčin je, že investovala tam, kde jiné katedry obvykle ne, třeba úpravě prostor. Vedení nechce jít cestou odpuštění dluhů, v plánu je postupně jej v řádu let odmazávat.
Zvánovec: Jak k tomu může dojít?
tajemník: Je to průvodní jev decentralizace. [Polcar: nas tajemnik je urcite Sir Humphrey]
děkan: ...Situace má další důvody, negativní vliv byly nové režie, které na tu katedru znatelně dopadly. Již několik let je pro katedru zátěží udržování LVR. Katedra se snaží, shání projekty, získala grant udržitelnosti pro LVR. Budou šetřit, ale problém je tak velký, že se tímto tempem na nulu hned tak nedojede.
Šimák: Katedra pracuje na konsolidačním plánu. Jedním ze zádrhelů je, že letos nevyšlo několik projektů. Dalším problémem je, že katedra převzala LVR od fakulty, načež zjistila, že jsou tam významné problémy (neproduktivní pracovníci atd.). Bylo nutné to sanovat (7 mil.). Katedra odvádí významné režie (např. cca 4M za rok 2014 z národních projektů), pak je těžké platit dluhy. Katedra funguje, jedou nám granty, máme něco nasmlouváno. Je potřeba zvážit rychlost sanace, aby nám neutíkali právě ti, které potřebujeme na projekty. Katedra přinesla fakultě v posledních letech dost peněz, je životaschopná, jen potřebuje čas, je třeba tam udržet lidi, kteří nám přinesou další projekty.
Diskuse o částkách za sanování. Fakulta v posledních letech přispěla 4 miliony. Děkan připomněl, že fakulta podpořila LVR i jinak (spoluúčast, neuznané položky), celkem LVR stálo fakultu cca 30 mil.
děkan: Pracovníci katedry pracují dobře, to nechci zpochybňovat. Částí problému je malý bezpečnostní buffer u katedry, máme na fakultě i problém opačný, kdy katedry sedí na penězích. Letos chci po katedrách, aby rezervní fondy nenavyšovali, investovat mohou do lidí, popřípadě pomoci jiným katedrám.
Šimák: Projekt bylo třeba udržet (do dubna 2016), například i počet úvazků. Tým jako celek není výkonný (ale měl dobré jádro). Po ukončení doby udržitelnosti se dá soustředit na kvalitní část a vytvořit něco, co bude fungovat.

Uzasne. Pro mladsi cleny AO je dobre vedet, ze slavne LVR prosadil pres velky odpor fakulty i AS FEL predchozi dekan (nu, taky se jmenoval Simak). Stalo to fakultu 30m, danoveho poplatnika odhadem dalsich 60m, plus takove ty male nesrovnalosti (viz pamatne vystoupeni jisteho pana Burcika prave v senatu). Nu a onen ex-dekan nam ted rika, ze katedra jede, ale ze je na tom spatne, protoze katedra musi platit rezii (kterou drive jaksi neplatila na rozdil treba od me katedry), a navic prevzala "jeho" LVR.  Tym je spatny, ale musi se udrzet (tak je tomu poslednich pet let), aby se udrzela udrzitelnost.

Nasi senatori ale nejak zapomneli v diskuzi prof. Simakovi pripomenout, ze to svadet problem katedry na LVR je ponekud zvlastni, kdyz LVR si vymyslel on sam a vsichni vedeli, ze to skonci prusvihem (staci si poslechnout jednani senatu pred x lety). Pritom cast senatoru se tam byla uz pred lety, zbytek by to mel vedet ze cteni zapisu, coz senatori sami doporucuji, viz vyse. Clovek by cekal, ze padne otazka "Co jeste musi clovek udelat, aby prestal byt vedoucim katedry", ale asi na to nebyl cas.

Cerny humor je to nejlepsi. V poslednim zapise se docteme:
Na katedře t. kvůli vyrovnání rozpočtu sníženo osobní ohodnocení některým pracovníkům, nutno řešit, protože to dopadlo zrovna na ty aktivnější...

Naposledy upravil: polcatom (12.02.2016 12:55:56)

20

Inu, lidé mají rozdílný smysl pro humor, kožná se tomu někdo i zasměje, …

Hodnotit slavné H2G2 těmito slovy?

A už vůbec to nevysvětluje, proč chce prof. Šebek po senátu zveřejňování čehosi, co senát vůbec zveřejňovat nemá.

Jak vysvětluji mnohokrát výše, šlo v prvé řadě o včasnou výzvu přihlásit se za člena do volební komise! Tu má vyhlásit senát a „udělal“ to formou 1) věty v zápisu jednání, 2) příspěvku na nepřístupnou část fóra a 3) až nakonec s 12denním zpoděním2-3 denní aktualitou na web fakulty. Obecněji se to samozřejmě týká celých voleb.

Nedůležité věci senát výrazně oznamuje na svých stránkách na nejviditelnějším místě a měsíc dopředu – např. datum příští schůze. Proč také u této nedůležité informace nestačí, že je napsána v zápisu schůze minulé?

Ptal jsem se mnoha kolegů: Nikdo z nich o nabídce přihlásit se za člena komise nevěděl a tak se přihlásit nemohl. S výjimkou Jirky Zemánka. Proč zrovna on? Protože je bývalý senátor? Včas to věděli jen senátoři a jimi přímo oslovení. Je to demokratické?

Naposledy upravil: sebekm1 (13.02.2016 11:09:56)

21

Tomáš Polcar (polcatom) napsal:

... jsem priznivce cerneho humoru plneho ironie a sarkasmu. Prave zapisy senatu mne dokazou rezesmat, viz nize (kraceno): ...

Bylo a je to přesně jak píše Tomáš a s LVR je spojeno mnoho dalších černo-humorných historek.

K našemu vláknu mě ale napadá obecnější otázka:
Po jak dlouhé době v senátu ztratí senátor schopnost zasmát se nesmylům, které senát vyprodukuje?

22

Pokud tu někdo před pár lety nebyl anebo zapomněl, co se tehdy před volbami dělo, může mu připadat VČASNÁ výzva k přihláškám do volební komise, její sestavení a nakonec i komise celá nedůležitá. Opak je pravdou a o formalitu bohužel nejde, alespoň ne u nás.

Volební komise může vyřadit kandidáty už před volbami a také to v minulých volbách udělala. Její kontroverzní chování bylo tehdy silně kritizováno a na tomto fóru o něm byla opravdu dlouhá a místy i vtipná diskuse. Příslušné vlákno má neuvěřitelných 150 příspěvku a nejdete ho na https://forum.fel.cvut.cz/topic/3840/vy … o-as-cvut/

Šlo tehdy sice o volby do AS ČVUT, ale organizoval je AS FEL pro volební okrsek FEL. Člověk by čekal, že si po takové ostudě dá senát příště pozor.

23

Stanislav Zvánovec (xzvanove) napsal:

Volby do AS FEL ČVUT a doplňovací volby do AS ČVUT byly právě vyhlášeny viz:

http://www.fel.cvut.cz/cz/senat/volby/

...v případě potřeby zapůjčíme i baterku, ale do sklepa již musíte sami smile

Sice to mohlo být oznámeno u před několika měsíci, ale OK.

Jenom pořád nikdo nevysvětlil, proč takto viditelně a alespoň 2 týdnu dopředu nebyla vyhlášena výzva přihlásit se za člena volební komise?

24

Také nechápu proč nebyla AO upozorněna už na začátku kalendářního roku, že v tomto roce budou volby do AS.. Pokud vím, tak to součástí senátoři vědí od začátku volebního období, kdy jim mandát končí.. Vnímám to jako další ukázku neschopnosti AS FEL a doufám, že do dalšího tam budou zvoleni schopnější lidé..

25

Inu, lidé mají rozdílný smysl pro humor, kožná se tomu někdo i zasměje, …

Hodnotit slavné H2G2 těmito slovy?

Typické nepochopení, nebo manipulace. Věci jsou či nejsou vtipné v kontextu. Ten jsem hodnotil ze svého pohledu, neboť podobnost tam není, nebo jen vzdálená. Samotné dílo podle mě vtipné je.

Prof. Šebek buď nepochopil text a kontext, nebo manipuluje.
Tímto děkuji AS FEL, že zabránil jeho členství ve VR.

Naposledy upravil: kyncl (23.02.2016 13:22:11)