1

Téma: Už známe kandidáty

Tak už známe kandidáty do AS FEL i AS ČVUT:

http://www.fel.cvut.cz/cz/senat/volby/

Do AS FEL máme na 11 studentských míst 11 kandidátů a do AS ČVUT nikoho.

2

Re: Už známe kandidáty

V zamestnanecke sekci je i docela vyber - timto dekuji VSEM kandidatum, ze se do toho pustili. Z nekterych kandidatek je jasne, na kterych barikadach kdo stoji, coz je dobre. Z mnoha jinych naopak cisi naivita: "Chci zmenit fakultu k lepsimu" je hezke, lec ponekud infantilni. Zajimave je, ze nekteri kandidati chteji "zklidnit situaci", "stabilizovat" a "prispet ke konsenzu", a pritom se na FEL ted nic tak mimoradneho nedeje.
Jediny revolucionar je asi kolega Zelezny, ktery pise "the dirty work of getting low-performing departments restructured". To je veru sokujici pozadavek, ale nutno kolegu omluvit - byl vedouci katedry a tak nejspis chodil na gremium dekana, kde zjistil, ze ne vsechny katedry jsou, no, jak to rici...
Ze se studenti do senatu nehrnou je vic jak pochopitelne - skola celkem funguje, jsme nejlepsi v CR, a i kdyz je porad co zlepsovat, tak soucasna situace je celkem dobra. Je ale celkem zajimave, ze v senatni sekci kandiduje student Tichy, ktery absolvoval v roce 1991 - davno predtim nez jsem ja skoncil stredni skolu. Je to vedouci slavnych LVR, jehoz tym tvurce LVR prof. Simak posal jako neschopnou bandu prave v AS FEL. Samozrejme je otazka jestli je diky nemu sekera 9M rocne nebo je diky nemu sekera JEN 9M rocne - chce byt v ekonomicke komisi, tak se to tam nejspis dozvime.

Jinak podle kandidatek hned vidime, ze FEL porad tvori dve disjunktni skupiny - jedna preferuje vyuku, druha kombinaci spickoveho vyzkumu a vyuky.

Naposledy upravil: polcatom (29.02.2016 20:33:25)

3

Mrzí mě, že není žádný kandidát za studenty do AS ČVUT. Přitom se tady často diskutuje o menzách, o nešikovném zavádění elektronického indexu, o posunu začátku akademického roku, o SGS. Dovolil bych si připomenout, že toto je v kompetenci celoškolské, takže do toho může promluvit celoškolský senát. Fakultní k tomu určeny nejsou. Proč tedy ten nulový zájem?

4

Petr Olšák (olsak) napsal:

Proč tedy ten nulový zájem?

Po pravde receno je nulovy zajem dlouhodobe, ne jen ted. Do sentatu se studenti nehlasi vubec, a to ani na FEL. Skoro vsichni jsou to doktorandi, vetsina zamestanci, nekteri dokonce akademicti pracovnici.

5

Tomáš Polcar (polcatom) napsal:

Po pravde receno je nulovy zajem dlouhodobe, ne jen ted. Do sentatu se studenti nehlasi vubec, a to ani na FEL. Skoro vsichni jsou to doktorandi, vetsina zamestanci, nekteri dokonce akademicti pracovnici.

Ten letošní nezájem je ale rekordní. Počty studentů ve volbách:

2004: 19
2007: 20
2010: 19
2013: 17
2016: 11

Letos jsou tam jen 3 lidi, co nejsou na PhD, v roce 2010 jich bylo 10. Podle mě je to způsobeno tím, že studenti o senátu skoro neví - neví, co se tam děje, co se tam dá ovlivnit atd. Proto si myslím, že by bylo fajn pokusit se senát před volbami nějak představit. Ideálně by to měl udělat sám senát s dostatečným předstihem před sběrem kandidátek.

6

Jiří Zemánek (zemanji7) napsal:

Letos jsou tam jen 3 lidi, co nejsou na PhD, v roce 2010 jich bylo 10. Podle mě je to způsobeno tím, že studenti o senátu skoro neví - neví, co se tam děje, co se tam dá ovlivnit atd.

Je to svym zpusobem zvlastni - clovek by cekal mnohem vice kandidatu ze strany studentu nez zamestnancu. Pro ne je to dobra skola mezilidskych vztahu, nahlednuti pod poklicku behu velke instituce. Treba pro studenty managementu bych to chapal jako skvelou prilezitost - vetsina z nich nikdy v zivote uz nebude mit moznost nejen hlasovat, ale i mluvit do rozpoctu pres pul miliardy.

7

Tomáš Polcar (polcatom) napsal:

Ten letošní nezájem je ale rekordní. Počty studentů ve volbách:

2004: 19
2007: 20
2010: 19
2013: 17
2016: 11

Letos jsou tam jen 3 lidi, co nejsou na PhD, v roce 2010 jich bylo 10. Podle mě je to způsobeno tím, že studenti o senátu skoro neví - neví, co se tam děje, co se tam dá ovlivnit atd. Proto si myslím, že by bylo fajn pokusit se senát před volbami nějak představit. Ideálně by to měl udělat sám senát s dostatečným předstihem před sběrem kandidátek.

A divíte se jim? Když vidí, jak se senát chová?
A to ještě někteří kandiáti slibují věci, na které ani teoreticky nemohou mít vliv, natož prakticky.

Nejvyšší čas změnit systém řízení vysokých škol a moc senátů silně omezit nebo je úplně zrušit. Špičkové světové školy fungují bez senátů lépe než my. Když už je mají, tak s vemi omezeným i pravomocemi.

8

Letos (tedy v tomto skolnim roce, v rijnu 2015) jsem mel poprve projev coby predseda senatu na inauguracich. Mluvil jsem o jedinem: ze maji dve "oficialni" moznosti zkusit fakultu zmenit, kdyz se jim neco nebude libit - v ankete a pripadne v senatu. Nedelam si iluze, kolik jich tou dobou bylo na prijmu, je to prece jen oficialita, clovek vypne mozek a ceka, az to skonci.

Urcitym faktorem v nizkem zajmu muze byt to, o cem uz psal kolega Polcar. Prece jenom se za poslednich cca 10-15 let ledacos zmenilo k lepsimu, takze studenti uz nemaji tu motivaci, kterou meli tenkrat. Treba novy senat prijde s nejakou funkcni metodou, jak o senatu dat vedet.

9

Máme hypotézu (Zemánek), že malý počet kandidátů do senátu je dán tím "že studenti o senátu skoro neví - neví, co se tam děje, co se tam dá ovlivnit atd" a hypotézu (Šebek), že nezájem vzniká, jak "když vidí, jak se senát chová".

Moje hypotéza je, že studenti FEL nevidí žádné důležité téma, které by je trápilo a potřebovali by je v senátu řešit. Studentů Bc. a Mgr. se dotýká obsah a kvalita výuky, možnosti výjezdu do zahraničí, možnost práce na vědeckých a aplikačních projektech, výše stipendií a řekněme "příjemnost komunikace" na studijním oddělení.

Ve všech aspektech funguje fakulta dobře nebo se alespoň zlepšuje. Náplň výuky - nové akreditace jsou podle mě krok vpřed. Kvalita - anketa se vyhodnocuje, největší problémy jsou odstraňovány, některé programy mají další procesy, které pomáhají vylepšovat výuku (OI grill, KyR feedback, ...). Projektů pro studenty je dostatek.

Možná má nezájem jednoduché pozitivní vysvětlení.

Michael Šebek (sebekm1) napsal:

Nejvyšší čas změnit systém řízení vysokých škol a moc senátů silně omezit nebo je úplně zrušit. Špičkové světové školy fungují bez senátů lépe než my. Když už je mají, tak s vemi omezeným i pravomocemi.

A bude nás řídit správní rada nejmenovaná politiky?
Ja jsem pro samosprávu, jak ji má Oxford a Cambridge. A vylepšovat její fungování.
Mně přijde FEL jako ukázka, kdy samospráva funguje. Copak nás omezuje mít kvalitnější výuku? Naše schopnosti. Co nás omezuje, abychom dělali lepší vědu? Naše schopnosti.

Určitě to nejsou rozhodnutí senátu.

10

Dovoluji si upozornit, že volební komise vyhlásila náhradní termín pro podávání kandidátek do AS ČVUT: do středy 9. 3. Je to tím, že z výsledků předchozí uzávěrky vyplynulo, že by se volby musely anulovat. Na druhé straně kandidátky do AS FEL jsou uzavřeny, protože tam kandidáti jsou.

Chtěl bych tímto apelovat na studenty, zda by znovu zvážili kandidátku v náhradním (zrychleném) termínu. Často zde řešíte menzy, SGS, posunutí akademického roku aj. Kde se toto řeší? Ve školním senátu, tj. AS ČVUT, nikoli v senátu fakultním.

Dále tím získáte jedinečnou životní zkušenost. Budete spolurozhodovat o tom, jak v mnoha-tisíci hlavé instituci rozdělit dotační miliardy. Co s menzami, co s nově postaveným barákem. Kde na něj vezmeme na povinné kofinancování, když je rozpočet napnutý jak řemen. Budete mít jedinečnou příležitost hlavnímu managerovi této obří instituce říci do očí: ale ne, pane rektore, věci nejsou jak říkáte bílé, ale barevné. Budete mít možnost poznat kolektiv, který o chodu školy spolurozhoduje.

Namítnete-li, že tři dny na rozmyšlení je málo, pak upozorňuji, že senátor se o věcech velmi závažných musí často rozhodovat i v kratší době.

Konečně možná taky z hlediska studentů je výhoda, že mandát končí posledního prosince toho roku, kdy končí celý senát. Neupisujete se tedy k zodpovědnosti tyto věci řešit na celé tři roky, ale na necelý rok. A budete mít možnost se rozkoukat a pak třeba říci, stačilo. Nebo s nově nabytými zkušenostmi se ucházet o mandát i v příštím volebním (tříletém) období.

11

Jiří Matas (matas) napsal:

Máme hypotézu (Zemánek), že malý počet kandidátů do senátu je dán tím "že studenti o senátu skoro neví - neví, co se tam děje, co se tam dá ovlivnit atd" a hypotézu (Šebek), že nezájem vzniká, jak "když vidí, jak se senát chová".
Moje hypotéza je, že studenti FEL nevidí žádné důležité téma, které by je trápilo a potřebovali by je v senátu řešit

A s kolika studenty jsi opravdu mluvil a ptal se jich, zda nechtějí kandidovat do senátu – a proč ne? řekl bych, že s žádným? Já tedy s pár mluvil, a ni jednou neodstal vysvětlení typu „nevidí žádné důležité téma, které by je trápilo a potřebovali by je v senátu řešit“?

Ja jsem pro samosprávu, jak ji má Oxford a Cambridge.

Tu bych taky bral.
Nic to však nemění na faktu, že velká většina špičkových škol na světě je řízena jinak. Ostatně, mohls o tom diskutovat s povolovanějším Kublerem, třeba by tě přesvědčil, že bez senátů se škola řídí lépe a že se dá v krátkém čase (deset let) posunout v žebříčcích o stovky míst nahoru.

Mně přijde FEL jako ukázka, kdy samospráva funguje.

No mě tedy ne. Třeba umístění kanceláře o členství ve vědecké radě rozhodovat nemá. Třeba počet hlasů, který dal senát tobě – sotva jsi prolezl  - je hanebný.
Změny k lepšímu na fakultě i škole nepopírám – jenom nevidím, že by to byl důsledek moudrých rozhodnutí senátů. Spíše naopak, senátu navzdory.

12

studenti FEL nevidí žádné důležité téma, které by je trápilo a potřebovali by je v senátu řešit

A s kolika studenty jsi opravdu mluvil a ptal se jich, zda nechtějí kandidovat do senátu – a proč ne? řekl bych, že s žádným? Já tedy s pár mluvil, a ni jednou neodstal vysvětlení typu „nevidí žádné důležité téma, které by je trápilo a potřebovali by je v senátu řešit“?

O dost zajímavější by bylo, kdybys napsal, jaké vysvětlení ti ten pár dal.

Mluvím se studenty často. Četl jsem vše,co napsali za posledních 5 let do OI grillu. Čtu slovní poznámky k 5% nejproblematičtějších předmětů v anketě.
Několik studentů jsem přemlouval, aby do senátu šli. Neviděli důvod. Otázka stojí obráceně - proč ano? Samozřejmě, že "nic zásadního mě na FEL netrápí" se v explicitních odpovědích projeví různě, od "nemám na to čas" po "nerad sedím na schůzi, mám pocit, že to je k ničemu". Nějaké "horké studentské téma" by tohle změnilo. Souhlasím s P. Olšákem, že témata studentů (kvalita menzy, harmonogram roku, ...) se řeší v AS ČVUT, ne ve fakultním senátu.

Ja jsem pro samosprávu, jak ji má Oxford a Cambridge.

Nic to však nemění na faktu, že velká většina špičkových škol na světě je řízena jinak. Ostatně, mohls o tom diskutovat s povolovanějším Kublerem, třeba by tě přesvědčil, že bez senátů se škola řídí lépe a že se dá v krátkém čase (deset let) posunout v žebříčcích o stovky míst nahoru.

Kubler nezná alternativy, z kterých v ČR vybíráme. Samozřejmě, že bez senátu se řídí škola lépe, tak jako osvícený diktátor může více než předseda vlády. Ale nedej bože, aby byl diktátor neosvícený.

Mně přijde FEL jako ukázka, kdy samospráva funguje.

No mě tedy ne. Třeba umístění kanceláře o členství ve vědecké radě rozhodovat nemá. Třeba počet hlasů, který dal senát tobě – sotva jsi prolezl  - je hanebný.
Změny k lepšímu na fakultě i škole nepopírám – jenom nevidím, že by to byl důsledek moudrých rozhodnutí senátů. Spíše naopak, senátu navzdory.

Ale počet hlasů do VR je prkotina, nijak neovlivňuje  ani učení, ani vědu, ani spolupráci s průmyslem.
A pro to vše jsou podmínky na FEL, alespoň co vidím na KN, výborné.

13

Souhlasím s P. Olšákem, že témata studentů (kvalita menzy, harmonogram roku, ...) se řeší v AS ČVUT, ne ve fakultním senátu.

To je ale mozna jeden z problemu, ktery mame. Nevim jak ve svete, ale v UK maji studenti na kazde skole vlastni organizaci. Viz zde: https://www.susu.org/
Jsou castecne placeni univerzitou, castecne sami - maji obchod, mistni menzu, poradaji trhy... A hlavne se venuji studentum a jejich problemum. Jelikoz jsou nezavisli, mohou si rikat co chteji, a jelikoz sdruzuji vsechny studenty, tak jim univerzita musi chte nechte naslouchat. To mi prijde jako lepsi reseni. Moc si nepamatuji, ze by se v AS FEL/CVUT resilo neco tykajici se studentu vyjma procesnich veci typu datum ci index.

https://www.susu.org/help-and-support/a … demic.html je treba stranka, kde se student dozvi, co ma delat, kdyz ma problem. Na CVUT nic podobneho nemame ani nahodou. A organizace mu zajisti podporu, treba kdyz pise stiznost, podava odvolani apod. Kdyz dojde k necemu vaznemu (typicky Integrity case, tedy treba ze student opisoval), pak ma student pravo na pravni konzultaci a mit odborny doprovod na  slyseni. Ale hlavne delaji spoustu veci, ktere se opravdu daji nazvat samospravou - od spravovani budek pro kola az po sazeni novych kyticek v kampusu, vedeni sportovnich akci, podil na sprave zarizeni typu koleje, menza, telocvicna... Podle mne je to i pro univerzitu uleva - nemusi se starat o spoust veci, jelikoz si jestudentska unie spravuje sama.

Moc si nepamatuji, ze by se v AS FEL/CVUT resilo neco tykajici se studentu vyjma procesnich veci typu datum ci index. Treba proc je kvalita studentu napric univerzitou tak rozdilna, proc je kvalita v ruznych oborech na jedne fakulte... To mimochodem zdejsi SUSU resi dost casto...

Takze jako jeden z duvodu, proc je maly zajem o senat ze stranu studentu, bych videl to, ze se tam vlastne zalezitosti studentu moc neresi.

P.S.: Abych nezapomel - take mame studentskou unii, ale to s esrovnat opravdu neda. Viz treba zapis z posledni schuze: http://www.su.cvut.cz/cs/filebrowser/download/1669

14

Samozřejmě, že "nic zásadního mě na FEL netrápí" se v explicitních odpovědích projeví různě, od "nemám na to čas" po "nerad sedím na schůzi, mám pocit, že to je k ničemu".

No pokud si ty dvě věty vysvětluješ jako "nic zásadního mě na FEL netrápí", pak ti závidím tvůj jednoduchý pohled na svět. smile

Souhlasím s P. Olšákem, že témata studentů (kvalita menzy, harmonogram roku, ...) se řeší v AS ČVUT, ne ve fakultním senátu.

Tak proč to tedy tolik kandidátů do senátu FEL slibuje? Co s nimi?

Samozřejmě, že bez senátu se řídí škola lépe,

No teda, … Tak už to konečně uznáváš, jsem ohromen.

Ale nedej bože, aby byl diktátor neosvícený.

Tak za prvé president či rektor vybraný vládou či správní radou není žádný diktátor. Pokud ti tvrdíš, uved nějaký konkrétní případ.
A za druhé: mezi neosvíceným presidentem a neosvíceným senátem není vůbec žádný rozdíl.
No možná jeden je: jedinec musí jednat otevřeně a za svá rozhodnutí nese zodpovědnost. Senát hlasuje tajně, kdykoli chce, a senátor žádnou zodpovědnost nenese. V případě potřeby se schová za tajné hlasování. Jako při schvalování Vědecké rady.

… VR je prkotina, nijak neovlivňuje  ani učení, ani vědu, ani spolupráci s průmyslem.

Je-li VR k ničemu a nic neovlivňuje, tak proč ji máme? A proč senát tolik dbal, aby tam bylo co nejvíc členů z Dejvic?

A pro to vše jsou podmínky na FEL, alespoň co vidím na KN, výborné.

Řekl proděkan aka „politik u moci, v pozici“. Politici v pozici vždy vidí vše růžově, namísto aby se ptali ostatních.

Naposledy upravil: sebekm1 (08.03.2016 16:28:00)

15

Samozřejmě, že "nic zásadního mě na FEL netrápí" se v explicitních odpovědích projeví různě, od "nemám na to čas" po "nerad sedím na schůzi, mám pocit, že to je k ničemu".

No pokud si ty dvě věty vysvětluješ jako "nic zásadního mě na FEL netrápí", pak ti závidím tvůj jednoduchý pohled na svět. smile

O dost zajímavější by bylo, kdybys napsal, jaké vysvětlení ti dal ten pár studentů, s kterými jsi o senátu mluvil. Zda potvrdili Šebkovu teorii, že tam nechtějí, když se tak špatně senát chová.

Jednoduchý pohled na svět, který není v rozporu s fakty, je běžný přístup ve vědě i strojovém učení (Occam).

… VR je prkotina, nijak neovlivňuje  ani učení, ani vědu, ani spolupráci s průmyslem.

Je-li VR k ničemu a nic neovlivňuje, tak proč ji máme?

Už studenti bakalářské studia by se měli naučit správně citovat.   Napsal jsem  "počet hlasů (pozitivních pro J. Matase ve volbě) do VR je prkotina, nijak neovlivňuje  ani učení, vědu, ...".  A pan profesor mě cituje "VR je prkotina". To je na úrovni Blesku. Samozřejmě, že VR je velmi důležitý orgán s významnými pravomocemi (umět správně citovat je pro člena VR žádoucí).

Řekl proděkan aka „politik u moci, v pozici“. Politici v pozici vždy vidí vše růžově, namísto aby se ptali ostatních.

Napiš, co u tebe na katedře bys chtěl dělat líp, ale fakulta to neumožňuje. Vyvracej můj optimistický názor fakty, které jsou s ním v ve sporu (viz Popper), ne ad hominem hláškami (už PhD student by měl vědět, že nemá argumentovat ad hominem). Pro mě je role proděkana službou, vše dělám trasparentně, necítím se "být u moci".

16

Rád bych připojil osvětlení výroku "nic zásadního mě na FEL netrápí" z pohledu studenta, jak to chápu já. Já bych ten výrok totiž doplnil o "nic zásadního, co bych v AS mohl změnit, mě na FEL netrápí natolik, aby mi to stálo za tu námahu navíc" - předpokládaný výnos akce "podat kandidátku do AS FEL a teoreticky být zvolen" (což se při současném počtu studentských kandidátů rovná téměř jistotě) má prostě nižší hodnotu (možnost ovlivnit rozpočet, proniknout lépe do zákulisí fakulty,etc.), než je její cena pro mě (nutnost se každý měsíc scházet, přemýšlet nad vytvořením kandidátky a svým programem, pravděpodobně se nechat napadat profesorem Šebkem, etc) a tak je to pro mě nevýhodná "koupě". Zároveň si umím představit, že když se o tom někteří studenti s profesorem Matasem bavili, tak mu nedali takovouhle drobnou analýzu - ale pouze konstatovali ten faktor, který u jejich ceny, co už za to nestojí, hrál rozhodující roli. Tedy "nemám na to čas" se pak dá jednoduše přeložit do skutečnosti, že nejvýraznější cenovou položkou (možná i výraznější, než je hodnota celé této akce dohromady) pro onoho studenta je právě nutnost se každý měsíc scházet, a tak dále..

Mimochodem, z mého pohledu bakalářského studenta OI opravdu škola ve věcech, které bych jako teoretický senátor mohl ovlivnit a které pak přímo ovlivňují mě, funguje velmi dobře. Pak není moc důvod do senátu kandidovat a hodnota je téměř nulová..

S pozdravem,

Otakar Jašek

17

Otakar Jašek (jasekota) napsal:

pravděpodobně se nechat napadat profesorem Šebkem, etc)

Opravdu jsem jediný, kdo - tady nebo jinde - kritizuje chyby a nekalosti senátu? Lépe se rozhlédněte.

A co je špatného na tom, když volič kritizuje práci politika, kterého si zvolil? Co jiného může volič dělat v období mezi volbami?

Copak vy nikdy nekritizujte prezidenta či premiéra republiky, ministry a další politiky, vzešlé přímo či nepřímo z voleb?
Nebo byste chtěl kritiku zakázat? Copak vy nekritizujete své učitele - třeba v Anketě - pokud si to zaslouží?

Já si naopak myslím, že každý musí unést podloženou kritiku své práce - učitel, vedoucí a samozřejmě i politik, školní nebo obecný. Kdo to neunese, nemá do politiky lézt.

Mě jako vedoucího katedry, učitele a vědce také občas někdo kritizuje - když je to podloženo, je to jen ku prospěchu. A unést to musím v každém případě!

18

Myslím, že student, který nám naznačil své důvody, proč mu kandidovat nestojí za to, nikde netvrdí, že je něco špatného na tom, když voliči kritizují zvolené a snaží se i mezi volbami nějak usměrnit chování zvolených. Pouze tento student uvedl, že to přináší jistý diskomfort, který osobně on zařadil na misky vah při rozhodování, zda kandidátku podat nebo ne.

19

Moje hypotéza je, že studenti FEL nevidí žádné důležité téma, které by je trápilo a potřebovali by je v senátu řešit...

Ja jsem pro samosprávu, jak ji má Oxford a Cambridge. A vylepšovat její fungování.
Mně přijde FEL jako ukázka, kdy samospráva funguje...

Vaše hypotéza vychází z toho, že do senátu chodí lidi jen řešit to, co je pálí, nicméně já si myslím, že některým na škole záleží a chtějí nějak pomoci. Minimálně u mě to tak bylo. Nicméně, i kdyby tam senátoři chodili kvůli tomu, že je něco trápí, tak když si prohlédnu společnou část ankety, tak vidím různé kritické připomínky (harmonogram, propojení s praxí,...). Nechce se mi věřit, že mezi 3000 studenty jsou jen 3, kteří jsou ochotní se zapojit do školní samosprávy. Pokud jsou opravdu jen 3, tak to s tím fungováním samosprávy není tak slavné - aby dobře fungovala, tak se lidi musí zapojovat, i když je zrovna nic nepálí.

20

Moje hypotéza je, že studenti FEL nevidí žádné důležité téma, které by je trápilo a potřebovali by je v senátu řešit...

Vaše hypotéza vychází z toho, že do senátu chodí lidi jen řešit to, co je pálí, nicméně já si myslím, že některým na škole záleží a chtějí nějak pomoci. Minimálně u mě to tak bylo. Nicméně, i kdyby tam senátoři chodili kvůli tomu, že je něco trápí, tak když si prohlédnu společnou část ankety, tak vidím různé kritické připomínky (harmonogram, propojení s praxí,...).

Hypotéza se týkala klesajícího zájmu studentů o kandidaturu do AS FEL. Určitě nechci tvrdit, že "do senátu chodí lidi jen řešit, co je páli". Představuji si to tak, že je řada dalších motivací, které generují přibližně konstantní "bazální" počet zájemců. Problémy, které studenty pálí, pak mohou zájem (možná podstatně) zvětšit.

Pokud jsou opravdu jen 3, tak to s tím fungováním samosprávy není tak slavné - aby dobře fungovala, tak se lidi musí zapojovat, i když je zrovna nic nepálí.

Kvalita fungování školy se neměří tím, kolik se do samosprávy zapojuje studentů (členů akademické obce). Nevidím důvod proto tvrzení "aby dobře fungovala, tak se lidi musí zapojovat, i když je zrovna nic nepálí". Není v tu chvíli nejlepší, aby svoji energii napřeli do "hlavní činnosti" - do studia, výuky, výzkumu?

Zpět k AS. Naopak v AS ČVUT naši senátoři, zaměstnanci i studenti, mohou ovlivňovat řadu velmi významných rozhodnutí na úrovni rektorátu, s kterými fakulta jinak nepohne (může jít o dopady v řádech desítek miliónů nebo o podstatné změny v životě akad. obce, viz harmonogram).

21

Opravdu jsem jediný, kdo - tady nebo jinde - kritizuje chyby a nekalosti senátu? Lépe se rozhlédněte.
A co je špatného na tom, když volič kritizuje práci politika, kterého si zvolil? Co jiného může volič dělat v období mezi volbami?

Otakar píše napadat, ne kritizovat.
Otázka tedy není, zda je "něco špatného na tom, když volič kritizuje", ale proč to, co asi prof. Šebek chápe jako kritiku, se autorovi zdá být napadáním.

22

Copak vy nikdy nekritizujte prezidenta či premiéra republiky, ministry a další politiky, vzešlé přímo či nepřímo z voleb?
Nebo byste chtěl kritiku zakázat? Copak vy nekritizujete své učitele - třeba v Anketě - pokud si to zaslouží?

Já si naopak myslím, že každý musí unést podloženou kritiku své práce - učitel, vedoucí a samozřejmě i politik, školní nebo obecný. Kdo to neunese, nemá do politiky lézt.

Mě jako vedoucího katedry, učitele a vědce také občas někdo kritizuje - když je to podloženo, je to jen ku prospěchu. A unést to musím v každém případě!

Kritika voleného politika mi přijde zcela v pořádku a důležitá, sám ji ve "skutečném" světě politiků státu či samosprávy dělám, jen tvrdím, že to je cena, se kterou musí kandidát počítat. A pro mě je to také jeden z faktorů, který způsobuje, že mi za to kandidatura prostě nestojí, je to příliš vysoká cena.

A jediný určitě nejste, jen mi Vaše rétorika mnohdy přijde přespříliš agresivní a nekonstruktivní, mnoho věcí se dá řešit s chladnější hlavou

Naposledy upravil: jasekota (10.03.2016 01:43:38)

23

Kvalita fungování školy se neměří tím, kolik se do samosprávy zapojuje studentů (členů akademické obce). Nevidím důvod proto tvrzení "aby dobře fungovala, tak se lidi musí zapojovat, i když je zrovna nic nepálí".

Já jsem nepsal, že nefunguje škola, ale že to není slavné se samosprávou. Samospráva z principu bez lidí, co by se jí věnovali, fungovat nebude.

Není v tu chvíli nejlepší, aby svoji energii napřeli do "hlavní činnosti" - do studia, výuky, výzkumu?

Nevím, kam tím míříte. Někdo tam být musí.

24

... jen mi Vaše rétorika mnohdy přijde přespříliš agresivní a nekonstruktivní, mnoho věcí se dá řešit s chladnější hlavou

Také jsme si to před mnoha lety myslel. Bohužel to platí jen na naší katedře. Divíte se, že po letech marných snah občas ztrácím nervy?
No tak to zkuste sám a dejte se do řešení s chladnou hlavou, fakt vám držím palce. Pokud se vám to ani za pár let nepodaří, možná i vy změníte názor.

Mimo naší katedru se mi s chladnou hlavou nepodařilo témeř nic.
Třeba takovou jendoznačně všem prospěšnou věc jako Robosoutěž a předmět Roboti jsem navrhoval s chladnou hlavou marně.
Kolegové ji rozhodně nepřivítali s nadšením? Dlouho na různých Radách a schůzích byly skoro všichno proti. Chápete to? Já ne.

25

co asi prof. Šebek chápe jako kritiku, se autorovi zdá být napadáním.

Nebude to třeba tím, že nekteří lidé berou každou kritiku svého jednání jako napadání?