1

Téma: Volby AS ČVUT 2016 - diskuze s kandidáty

28. - 29. 11. 2016 proběhnou volby do Akademického senátu ČVUT. Včera se zveřejnil seznam kandidátů za FEL, toto vlákno slouží k diskuzi s nimi.

Akademičtí pracovníci

• RNDr. Ilona Ali Bláhová, Ph.D.

• prof. Dr. Ing. Jan Kybic

• RNDr. Petr Olšák

Studenti

• Bc. Pavel Bakovský

• Bc. Jakub Begera

• Ing. Tomáš Drábek

• David Rotter

2

Re: Volby AS ČVUT 2016 - diskuze s kandidáty

Chtěl bych předem poblahopřát všem třem kandidátům do kurie akademických pracovníků (bude-li účast v takové situaci dostačující). Rád bych se zeptal jak vidí to, že kandidátů do velkého senátu je jak šafránu. To obzvlášť s ohledem na současnou pikantní situaci tam (člověk by čekal, že kvůli tomu kandidátů přibude) a na to, že oproti tomu do malého senátu se hrnuly zástupy vědců a pedagogů napříč katedrami z náměstí Karlova i Vítězného.

Dále bych se rád zeptal, především studentských kandidátů (kde je situace zajisté zajímavější), jak by se zachovali při hlasování o návrhu odvolání rektora. U některých kandidátů docela tuším (prof. Kybic, dr. Olšák, kol. Bakovský), zajímal by mě hlavně názor ostatních.

Děkuji a omlouvám se za trochu ironický tón.
M. Vidner, 3. r. bc. KME

3

Přemysl Michal Vidner (vidnepre) napsal:

Chtěl bych předem poblahopřát všem třem kandidátům do kurie akademických pracovníků (bude-li účast v takové situaci dostačující). Rád bych se zeptal jak vidí to, že kandidátů do velkého senátu je jak šafránu. To obzvlášť s ohledem na současnou pikantní situaci tam (člověk by čekal, že kvůli tomu kandidátů přibude) a na to, že oproti tomu do malého senátu se hrnuly zástupy vědců a pedagogů napříč katedrami z náměstí Karlova i Vítězného.

Dobrý den, děkuji za dotaz.

Nízkým počtem kandidátů jsem zklamán. Je možné, že apel na kandidáty trochu zapadl, možná by bývalo dobré udělat trochu větší "kampaň". Znám nejméně dva kolegy, kteří si ani nevzpomínají, že by byli email s výzvou k hledání kandidátů do AS ČVUT dostali. Další možné vysvětlení je, že ti, kteří se o situaci zajímají a chápou její vážnost, již mají tolik jiných aktivit, že by na mnohahodinová zasedání senátu těžko hledali čas. Ti ostatní možná věřili, že se přihlásí někdo jiný.

Jako vedoucí jsem se vždy snažil své kolegy od vnějšího dění trochu izolovat, aby měli klid na práci. Neorganizoval jsem žádné hromadné schůze, kde bych kritizoval vedení ČVUT.  Na jiných katedrách je to nejspíš podobné. Výsledkem ovšem je, že lidé mají sice klid na práci a jsou spokojení, ale zase moc neví, co se děje,  a proto necítí potřebu se osobně angažovat. 

Dále bych se rád zeptal, především studentských kandidátů (kde je situace zajisté zajímavější), jak by se zachovali při hlasování o návrhu odvolání rektora. U některých kandidátů docela tuším (prof. Kybic, dr. Olšák, kol. Bakovský), zajímal by mě hlavně názor ostatních.

Asi tušíte správně. :-) K jednání současného pana rektora mám opravdu již delší dobu řadu výhrad. Jenom doufám, že až ta chvíle přijde, tak se najde kvalitní kandidát, který by byl schopen tuto prestižní, ale náročnou funkci vykonávat k prospěchu ČVUT, a vrátil jí tak vážnost, která jí náleží.

Jan Kybic

4

M. Vidner, 3. r. bc. KME

Dobrý den,
Toto je to celkem aktuální téma a já osobně bych v tuto chvíli rozhodně hlasoval pro odvolání. Důvodů pro jeho odvolání je velice mnoho např.: časté nepravdy (lži), mlžení, dosazování nekvalifikovaných lidí do funkcí atd.
Velice doporučuji zajít se podívat na zasedání AS ČVUT dne 30.11., toho dne je na programu bod číslo 10 "Návrh na odvolání rektora".
David Rotter

5

Dobrý den,
myslím, že zde bude stačit krátká odpověď. 30. 11. budu hlasovat pro odvolání současného rektora, jelikož jsem v něj ztratil důvěru.

Tomáš Drábek

6

Přemysl Michal Vidner napsal:

Rád bych se zeptal jak vidí to, že kandidátů do velkého senátu je jak šafránu.

Domnívám se, že se možná ne každému chce strkat hlavu do jámy lvové, protože i tak ten senát v současné době může být vnímán. Jsem velmi rád, že aspoň pár lidí našlo odvahu a je mi líto, že jich není více. Druhým důvodem nízkého zájmu o kandidaturu je (dle mého názoru) fakt, že problémy rektora řadoví zaměstnanci i studenti mohou vnímat jako příliš vzdálené. Když to přeženu, tak třeba podobně vzdálené jako problémy v Sýrii. Vzpomínám si, že když jsem studoval na MFF, tak za celé studium jsem jen jednou zahlídl na rektorském dnu na Karlštejně rektora UK. Vylezl na jakési pódium a popřál nám hezké počasí. Byla to pro mě hodně vzdálená osoba a nic na tom nezměnil fakt, že jsem její podpis měl posléze na diplomu.

Prosím tedy zejména studenty, aby mezi sebou šířili informaci o volbách. Pro platnost voleb je třeba aspoň 15 procent volební účasti.

7

M. Vidner, 3. r. bc. KME

Ráda bych konstatovala, že malému počtu kandidátů se vlastně ani nedivím. Málokdo má zájem nastoupit na Titanic. Ve svých úvahách vedu neustále vnitřní dialog o svém působení zde na univerzitě a musím konstatovat, že jsem stále velmi hrdá na to, že mohu být členem týmu, který zde nyní, na této již téměř třísetleté univerzitě, působí. V dnešní složité situaci je mi líto každého dne, kdy jsou členové akademické obce rušeni od smysluplné práce probíhající kauzou, je mi líto mezilidských vztahů, které byly kauzou poškozeny, je mi líto mediálního obrazu univerzity, tak pečlivě a dlouhodobě stavěného, je mi líto důvěry, kterou jsme tímto všichni jak u lidí mimo univerzitu, tak i k sobě navzájem, ztratili. Nevím, jak dlouho náprava všech těchto věcí bude trvat, ale rozhodně je potřeba k řešení přistoupit co nejdříve. Myslím, že asi jako všichni ostatní, vidím dva klíče, které povedou alespoň k tomu, že bude možné stávající situaci začít řešit. Takže ano, ten lístek na Titanic beru:-)

Naposledy upravil: blahoilo (23.11.2016 11:06:15)

8

Děkuji a omlouvám se za trochu ironický tón.
M. Vidner, 3. r. bc. KME

Zdravím,
jak již bylo řečeno, malá neúčast je podle mě zapříčiněna především tím, že AS ČVUT je jednotlivým katedrám schválený. Rozpočet fakulty (a tedy i kateder) se schvaluje ve fakultním senátu, stejně jako ostatní předpisy na fakultní úrovni, které mají přímý vliv na katedry. Proto chtějí lidé být především u toho, neboť tím mohou ovlivnit cokoliv na úrovni kateder. Naproti tomu, v AS ČVUT se schvaluje rozpočet na univerzitní úrovni a tam se již na fakultní schválené rozpočty nesahá. Rovněž se tam schvalují předpisy, které nemají přímý vliv na jednotlivé katedry, ale na celé fakulty. Lidem jsou tedy tyto věci mnohem více vzdálenější. Tím si vysvětluji nízkou účast kandidátů ve volbách do AS ČVUT (tak je to vždy).
Jsem relativně zvědavý na účast. Jen pro srovnání - v Německu chodí informace o volbách a o kandidátech každému jednotlivému členu AO poštou, takže je pak jistota, že se informace dostaly ke každému. To bych navrhoval dělat i na ČVUT.

Jinak k hlasování o rektorovi je zajisté jasné (dle mého komentáře na profilu pana rektora i příspěvků zde na fóru) na jakou stranu bych se postavil. Problém je pouze v tom, že (pokud se nepletu) po odvolání rektora řídí univerzitu předseda senátu. A nejsem si jist, že by případně prof. Haasz dokázal univerzitu vyvést z krize, když se i na posledním senátu pokusil porušit zákony a omezit práva.

----------------------------------
I když ona je pravda, že schválení návrhu na odvolání ještě neznamená, že rektor automaticky skončí. Rektor skončí až odvoláním prezidentem, do té doby normálně úřaduje jako rektor. Prezident tuto věc může také zdržoval, takže je možné, že rektor bude odvolán až koncem prosince. A od ledna začíná nový senát, takže by pak univerzitu v krizi řídil nový předseda AS.

Naposledy upravil: bakovpav (23.11.2016 13:46:36)

9

Rád bych znal názory kandidátů na počet zkouškových termínů. Jak hodnotíte současný stav 2+2+balíček? Jaký je podle vás ideální počet?

10

Pavel Bakovský napsal:

Problém je pouze v tom, že (pokud se nepletu) po odvolání rektora řídí univerzitu předseda senátu.

To bych si dovolil opravit. Jakmile prezident odvolá, tak také pověří někoho pravomocemi rektora na dobu, než dostane návrh senátu na nového rektora. Ještě jsem neslyšel, že by tím pověřeným byl někdy v takovém případě předseda senátu. Např. na UTB Zlín byl rektor prezidentem Klausem odvolán cca měsíc po usnesení senátu a byl pověřen pravomocemi rektora jejich "první prorektor" do vzniku návrhu na nového rektora. Co by udělal prezident Zeman netušíme, extrémně může odvolat rektora až poté, co dostane návrh senátu na nového (což by mohlo trvat několik měsíců), nebo naopak může odvolat okamžitě a je na něm, koho pověří rektorováním na přechodnou dobu.

11

Petr Olšák (olsak) napsal:
Pavel Bakovský napsal:

Problém je pouze v tom, že (pokud se nepletu) po odvolání rektora řídí univerzitu předseda senátu.

To bych si dovolil opravit. Jakmile prezident odvolá, tak také pověří někoho pravomocemi rektora na dobu, než dostane návrh senátu na nového rektora. Ještě jsem neslyšel, že by tím pověřeným byl někdy v takovém případě předseda senátu. Např. na UTB Zlín byl rektor prezidentem Klausem odvolán cca měsíc po usnesení senátu a byl pověřen pravomocemi rektora jejich "první prorektor" do vzniku návrhu na nového rektora. Co by udělal prezident Zeman netušíme, extrémně může odvolat rektora až poté, co dostane návrh senátu na nového (což by mohlo trvat několik měsíců), nebo naopak může odvolat okamžitě a je na něm, koho pověří rektorováním na přechodnou dobu.

Tak se omlouvám za dezinformaci, někde jsem to totiž zaslechl. V zákoně o vysokých školách není nikde uvedeno, co se v takové situaci děje (alespoň jsem to nikde nedohledal).

Ještě jsem našel toto: V březnu 2009 byl Akademickým senátem VŠTE v Českých Budějovicích pověřen výkonem funkce rektora (důvodem bylo odvolání předchozího rektora Miroslava Krejči) (viz: https://cs.wikipedia.org/wiki/Marek_Vochozka).

Ono záleží na vnitřních předpisech univerzity.. např. právě na VŠTE mají ve Volebním a jednacím řádu Akademického senátu toto:

Článek 11
Situace po odstoupení či odvolání rektora
(1) Senát, jakožto nejvyšší samosprávný orgán, je zodpovědný za řešení situace školy
v přechodném období od okamžiku odstoupení či odvolání rektora do okamžiku jmenování
rektora nového (dále jen „přechodné období") tak, aby byla zajištěna kontinuita výkonu
funkce statutárního orgánu VSTE.
(2) Senát zajistí výkon funkce statutárního orgánu VŠTE pro přechodné období pověřením
určité osoby. Současně senát bez zbytečných odkladů učiní veškeré kroky k vyhlášení řádné
volby nového rektora.

Naposledy upravil: bakovpav (23.11.2016 15:07:06)

12

Jiří Zemánek (zemanji7) napsal:

Rád bych znal názory kandidátů na počet zkouškových termínů. Jak hodnotíte současný stav 2+2+balíček? Jaký je podle vás ideální počet?

Já si myslím, že aktuální stav je lepší než dříve (3+3). Bakalářské studium jsem celkem flákal a některé předměty jsem absolvoval až na 2. zápis (bylo jich asi 6), ale když jsem si je podruhé zapsal, byl jsem tak vystrašený, že by mi mohlo být studium v případě neúspěchu ukončeno, že jsem je dal na první pokus. Tudíž i přesto, že jsem s prospěchem patřil k těm "horším" studentům, nikdy jsem nepotřeboval 3 + 3 termíny. Druhý zápis by naopak měl lidi motivovat to zvládnout na první dobrou (a dle statistik, které dodal prof. Jettmar se jedná o jednotky studentů, kteří zkoušku dají na 3. zápis druhého pokusu). Oproti tomu mít 1+1 pokus mi přijde vražedné. V Německu mají pouze jeden pokus na zkoušku a můžu říct, že pokud se student špatně vyspí nebo dostane náročné otázky, musí si počkat na další termín (který je tu ale zkrácen na půl roku). V tomto ohledu mi více vyhovuje ČVUT, které má více pokusů, protože každému se může stát, že na první pokus to (z nějakého důvodu nedá) a může to tedy zkusit ještě jednou aniž by čekal rok na další termín. Řekl bych, že aktuální stav je ideální.

13

Současnou úpravu považuji za přijatelný kompromis. Většina studentů by měla být schopna zkoušku složit na poprvé, ten druhý termín je tam pro případ indispozice. Jeden termín by byl příliš přísný, tři termíny byly plýtváním času zkoušejících. "balíček" bych tam osobně mít nemusel, ale budiž. 
Podobně se domnívám, že druhý zápis by dobří studenti potřebovat neměli, samozřejmě pokud třeba dlouhodobě neonemocní, nestanou se rodiči
a podobně. Ale nedráždí mne to natolik, abych se snažil to nějak změnit :-). Domnívám se, že studijní (ani jiné) předpisy by se neměly měnit přílliš často.

Kdyby se o této otázce v AS ČVUT znovu hlasovalo, tak bych se pokusil udělat si úplnější obrázek - ptal bych se studentů i učitelů na jejich názor, pokusil bych se získat statistiky úspěšnosti v jednotlivých termínech atp.

Jan Kybic

14

Jan Kybic (kybicjan) napsal:

Kdyby se o této otázce v AS ČVUT znovu hlasovalo, tak bych se pokusil udělat si úplnější obrázek - ptal bych se studentů i učitelů na jejich názor, pokusil bych se získat statistiky úspěšnosti v jednotlivých termínech atp.

Jen doplním, že hlasování probíhalo jak dle statistik úspěšnosti v jednotlivých pokusech a zápisech, tak byla provedena i anketa mezi studenty, jejíž výsledky byly na AS ČVUT prezentovány.

15

Počet termínů 2+2 je jistě dobrý, nicméně i balíček se čas od času může hodit, jak již bylo řečeno.

16

Současný stav zkouškových termínů se mi zdá přijatelný. Nejsem si vědom, že by vznikly námitky. Nicméně si myslím, že na objektivní zhodnocení je ještě brzy.

17

Když už tu ale řešíme, co bude po případném schválení návrhu na odvolání rektora - měl bych na své kolegy kandidáty několik dotazů. Je jistě jasné, že nemít plán by bylo hodně nepromyšlené (a dopadli bychom jako při hlasování o brexitu) a je jasné, že AS ČVUT by měl svým usnesením prezidentu republiky (v případě schválení návrhu na odvolání rektora) rovněž doporučit osobu, která by měla univerzitu vést v přechodném období (aby nebyla vybrána náhodně ze jmen uvedený na webu). Tato osoba to ovšem nebude mít lehké, neboť bude třeba provést spoustu opatření (audit, personální změny, urovnání vztahů na všech úrovních apod.) a s tím nelze čekat na nového rektora (což by mohlo trvat dlouho).

Mé otázky tedy zní:
1. Koho doporučíte/byste doporučili jako osobu zastupující rektora na přechodné období a proč? (prosím o co nejdůkladnější zdůvodnění).
2. Jaké opatření je dle vás nejdůležitější a mělo by být provedeno nejdříve?

Díky za odpovědi

18

Pavel Bakovský (bakovpav) napsal:

Když už tu ale řešíme, co bude po případném schválení návrhu na odvolání rektora - měl bych na své kolegy kandidáty několik dotazů. Je jistě jasné, že nemít plán by bylo hodně nepromyšlené (a dopadli bychom jako při hlasování o brexitu) a je jasné, že AS ČVUT by měl svým usnesením prezidentu republiky (v případě schválení návrhu na odvolání rektora) rovněž doporučit osobu, která by měla univerzitu vést v přechodném období (aby nebyla vybrána náhodně ze jmen uvedený na webu). Tato osoba to ovšem nebude mít lehké, neboť bude třeba provést spoustu opatření (audit, personální změny, urovnání vztahů na všech úrovních apod.) a s tím nelze čekat na nového rektora (což by mohlo trvat dlouho).

Mé otázky tedy zní:
1. Koho doporučíte/byste doporučili jako osobu zastupující rektora na přechodné období a proč? (prosím o co nejdůkladnější zdůvodnění).

Díky za odpovědi

1) Dovolím si zde neuvádět žádné jméno, nicméně bych uvedl z jaké oblasti by takový kandidát na zastupujícího rektora mohl být.
Potřebujeme osobnost, která má znalosti o vnitřních předpisech ČVUT, o rozsahu působnosti ČVUT a je známa na ČVUT. Tato osobnost musí mít velký morální kredit a pro lepší garanci by taková to osoba měla působit na volené funkci. Takto nastavené parametry z mého pohledu hlavně splňují děkani. 

2) Vypsání výběrového řízení na řádného rektora ČVUT.

19

Podle mého názoru je tento stav velice dobrý. Na těžké předměty máme stále 3 pokusy a na lehké stačí i pouze jeden.

20

Mé otázky tedy zní:

Díky za odpovědi

1. U této otázky je jasné že osoba bude pouze na přechodné období, a tedy si myslím že je důležitější, když dojde k odvolání, co nejdříve vyhlásit nové volby. Ale podle mého  názoru některý z děkanů, jak uvedl kolega Tomáš Drábek, by v této funkci mohl určitě dobře suplovat, popř. bychom mohli nabídnout některého z prorektorů. Důležité u této otázky také je, kdo by byl ochotný rektora na omezenou dobu zastupovat.

2. Nejdříve by to rozhodně chtělo odvolat rektora a poté volby na nového rektora.

21

Pavel Bakovský napsal:

Petře, prezident může pověřit jedině prorektora (a to ještě nemá žádnou právní sílu). Podle zákona rektora zastupují prorektoři a každá instituce má mít -a doufám, že ČVUT má- dané pořadí zastupování.
Nežijeme v monarchii, prezident nemůže pověřit děkana nebo jinou osobu vedením veřejné vysoké školy.

Otázka na kandidáty: četli jste zákon o vyokých školách?

Naposledy upravil: kyncl (24.11.2016 15:21:41)

22

Mé otázky tedy zní:

Odvolání rektora bych doporučoval řešit samostatně, je to dostatečně kontroverzní otázka. Předpokládám, že prezident by zastupováním asi pověřil některého z prorektorů a nenechal by si do toho tak jako tak mluvit.

Omlouvám se, ale svoje názory na schopnosti a vlastnosti jednotlivých prorektorů bych v tomto okamžiku veřejně diskutovat nechtěl.

Osoba zastupující rektora by ostatně neměla mandát toho moc dělat a doufám, že přechodné období by nebylo příliš dlouhé. 

Na to se těžko odpovídá bez přístupu k "vnitřním" informacím. Jistě by bylo dobré rozloučit se s lidmi, kteří škole škodí, nebo jim alespoň neumožnit chod školy ovlivňovat, ukončit nevýhodné smlouvy, pokusit se obnovit pošramocenou pověst...

Jan Kybic

23

Mé otázky tedy zní:

Díky za odpovědi

Dle ohlasů některých z Vás mám pocit, že jsem se dost jasně k některým věcem nevyjádřila. Přála bych si, aby pan rektor vyvodil osobní odpovědnost a na svou funkci rezignoval. Pokud se tak nestane, pak by měl jednat senát. Na odvolání rektora nebude jistě v budoucnosti tato univerzita příliš hrdá, ale bohužel si myslím, že v této situaci je to správné řešení. O tom, co nastane pak, zatím nechci spekulovat, ale pevně věřím, že odpovědná osoba, která univerzitu vyvede z krize, se najde.

24

Jan Kyncl (kyncl) napsal:
Pavel Bakovský napsal:

Petře, prezident může pověřit jedině prorektora (a to ještě nemá žádnou právní sílu). Podle zákona rektora zastupují prorektoři a každá instituce má mít -a doufám, že ČVUT má- dané pořadí zastupování.
Nežijeme v monarchii, prezident nemůže pověřit děkana nebo jinou osobu vedením veřejné vysoké školy.

Dle zákona sice prorektoři zastupují rektora, ale pokud žádný rektor není, pak nemají koho zastupovat. Myslím si, že může být pověřen kdokoliv, ale pokud to není jako u VŠTE zavedeno v interních předpisech, pak nejpravděpodobněji vyberou prorektora, protože právě ten byl nápomocný rektorovi, tudíž by toho měl o řízení a situaci nejvíce vědět. Zároveň si ale myslím, že pokud by se schválilo usnesení, kdo má být vedením pověřen na přechodné období, pak prezident přihlédne k tomuto usnesení.
----------
Každopádně napsal jsem na MŠMT, abych znal jejich názor.

Zákon o vysokých školách jsem četl - i změny z novelizace 2016.

Naposledy upravil: bakovpav (24.11.2016 16:17:12)

25

Jan Kyncl (kyncl) napsal:

Ano - zběžně, s důrazem na pro nás relevantní části. Slibuji, že pokud budu zvolen, zákon si přečtu pořádně, stejně jako jednací řád AS ČVUT a další důležité dokumenty.

Jan Kybic